☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Майорівщина
Легенда Полтавщини

Є в селі Проценки куток, який досі звуть Майорівщиною. Розказують старі люди, що чули від своїх батьків, ніби жив на тому місці років сто з гаком тому якийсь відставний майор, з пишними вусами, високий, ставний. За великі заслуги перед царем у турецькій війні нагороджено його було орденом і іменною золотою шаблею дивної краси. Коли він вийшов у відставку і купив землі та побудував дім кам’яний, то одружився на якійсь панянці.

Але дітей їм Бог не дав, дружина перша померла. Прийшла невблаганна старість і не було кому передати свій статок. Тоді весною викопав серед двору яму, склав туди свою шаблю, орден, червінці і закопав цей скарб. А щоб його помітити, посадив зверху маленький дубочок. Помер майор раптово, хату викупили чужі люди, в революцію будинок зруйнували більшовики, а дубочок ріс і став крислатим дубом. Багато було бажаючих знайти скарб майора, але нікого дуб не пускав. Почнуть пиляти його, так або пораняться, або пилку зламають. Видно зачароване місце було. А вже рівно через сто років налетіла буря і не витримав дуб, упав як воїн. Залишився величезний пеньок. Корчували його, але не змогли все коріння витягти. Тож говорять, що і досі мертвий дуб скарб мертвого майора на Майорівщині стереже.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

25. Майорівщина. Записано в Проценках Зіньківського району від Регент Євгенії Савівни (1940) 2008 року.