Зінчук Микола Антонович
07.03.1925—02.02.2012

Микола Зінчук
Зінчук Микола Антонович

Народився 7 березня 1925 року у селі Кошелівка Червоноармійського району Житомирської області в селянській сім’ї середнього статку. Під час лихоліття 1930—1933 років — розкуркулювання і вивезення багатьох сімей до Сибіру та на Урал; Голодомору — багато людей, рятуючи своє життя, розбіглися, тікаючи в міста й містечка. Покинула Кошелівку й моя сім’я. Початок війни застав нас у райцентрі Черняхові Житомирської області. Я на той час закінчив дев’ятий клас Черняхівської середньої школи.

У травні 1942 року мене разом з багатьма іншими примусово вивезли гітлерівські окуапнти на роботи до Німеччини. Працював там на ремонті залізниці у місті Галле. Після повторної спроби втечі був ув’язнений в концтаборі Флосенбург, з якого на початку 1945 року був депортований у концтабір Дахау.

За той час і мій батько, і майже усі мої родичі по чоловічій лінії загинули на війні.

29 квітня 1945 року я був визволений з Дахау американською армією. В той час я був хворий на тяжку форму туберкульозу, тому лікувався у шпиталі 2,5 місяці.

Повернувшись на Батьківщину працював деякий час у колгоспі. У 1946 році вступив на історичний факультет Львівського педагогічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1950 році і отримав направлення у Руднівську середню школу (тепер Львівська середня школа № 74) на околиці Львова.

У 1957—1963 роках працював директором Порічанської восьмирічної школи Яворівського району Львівської області.

Познайомився з видатним педагогом В. О. Сухомлинським і постійно листувався з ним. Під його впливом написав низку статей на науково-педагогічні теми, які друкувалися у періодичних виданнях України, Грузії, Вірменії, Молдавії, Румунії.

У 70-х роках 20 століття в процесі краєзнавчої роботи з учнями зацікавився фольклором, почав записувати по селах фольклорні матеріали, зокрема народні казки. Паралельно вивчав теорію фольклору.

Ця робота стала основним змістом мого життя. Займався цим щодня, не залишаючи собі ні вихідних, ні свят, ні відпусток.

Мої два сини на той час були вже дорослі, і я міг вже присвятити себе творчій діяльності. Поставив перед собою мету створити унікальний багатотомник народних казок.

Освоївши один терен переміщався до іншого з тим, щоб охопити своєю працею якомога більшу територію України.

У 1986—2002 роках у різних видавництвах (Ужгород, Львів, Київ) друкувалися збірки упорядкованих мною народних казок та оповідань. Консультативну та моральну підтримку мені надавав Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені М. Т. Рильського АН УРСР.

На цю роботу (роз’їзди, готелі, магнітофони, касети, тощо) витрачав свої кошти, зароблені вчительською працею.

У 2003 році у Львові (видавництво «Світ») вийшов перший том багатотомника Українські народні казки у 40 книгах.

У 2007 році вийшла друком моя книга казок «Чарівні казки», яка нагороджена міжнародною премією Воляників-Швабінських при фундації Українського університету в Нью-Йорку.

Микола Зінчук