☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українська міфологія

Розрив-трава, ключ-трава, скакун-трава, клин-трава

Розрив-трава (ключ-трава, скакун-трава, клин-трава) розриває всякий метал на дрібні шматки, вказує, де заховані скарби, і відмикає всі замки, замкнені нечистою силою. Якщо ж пучок її вкинути в горно кузні, то коваль більше не зможе працювати. Ця рослина дуже рідкісна, і самі знахарі дуже дорого за неї платять. Щоб дістати розрив-траву, потрібно опівночі, перед Купала, забратися в дикий чагарник і косити траву доти, доки переломиться залізна коса: це є знак, що лезо вдарилося у розрив-траву. В тому місці, де впав уламок коси, потрібно все зрізане зело зібрати і кинути у струмок або річку: звичайна трава плаватиме по воді, а розрив-трава — проти течії; тут треба її і хапати. Для того щоб знайти розрив-траву, при собі потрібно мати плакун-траву і папороть.

З літ. джерел: Що нам кайдани? Я припас такої розрив-трави, що тільки притулимо, так і к нечистому і порозпадаються» (П.Куліш).

Повір’я: Черепаха знає де є розрив-трава: як обгородити її гніздо, вона цим зіллям зараз розриває (П.Чубинський, I, 66). Здатність розпізнати її мають і деякі птахи, зокрема дятел, сова. Поляки вірять, що розрив-траву приносять ластівки для того, щоб оживити зварені людиною яйця.

Войтович Валерій Миколайович Українська міфологія. — К.: Либідь, 2002. — 664 с.: іл.; Українська міфологія. — Вид. 3-є. — Рівне: Видавець В. Войтович, 2012. — 681 с.: іл.