☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українська міфологія

Символіка кольорів

Центр світу предки уявляли жовтим або золотим: це символ вічного вогню, в який все повертається і з якого все походить. З координатами Світового дерева пов’язані не лише основні небесні символи, а й кольори (див. схему). Основні кольори, які використовували в обрядових одежах — зелений, золотий, білий, червоний, чорний. Кольори та їх поєднання відігравали значну роль у ворожіннях і замовляннях.

Поєднання червоного та блакитного кольорів означає вірність та кохання. Жовтий колір із червоним — недовір’я. Білий з червоним — нагорода і повага. У дівочий вінок вплітали стрічки різного кольору, кожна з яких — символ: світло-коричневі — Матері-Землі; жовті — Сонця; світло-зелені — краси та молодості; голубі й сині — неба і води; оранжеві — хліба; фіолетові — мудрості; малинові — душевності, щирості; рожеві — достатку. На лівому кінці білої стрічки золотими нитками вишивали Сонце, а на правому срібними — Місяць. У замовляннях часто поєднувалися три кольори: св. Микола їде на синьому, червоному та білому коні; з’являються три дівиці — чорна, синя і біла; дмуть три вітри — білий, синій, червоний; є три хвороби — біла, червона, синя.

Войтович Валерій Миколайович Українська міфологія. — К.: Либідь, 2002. — 664 с.: іл.; Українська міфологія. — Вид. 3-є. — Рівне: Видавець В. Войтович, 2012. — 681 с.: іл.