Червоний
Червоний — колір крові й вогню. З одного боку, він символізує красу, радість та любов до життя, з іншого — мстивість та розруху. Червоний колір використовується при замовляннях, має властивість протидіяти злим чарам. Від них допомагають великодні червоні крашанки, червоні нитки, намисто, квіти та рослини, з них найбільше рожа, гвоздика, калина. У любовній магії використовуються червона нитка, червоне насіння рослин, червоний виноград, червоний камінь, червона матерія тощо. Найкращий спосіб оберегти дітей від злих духів — прив’язати до руки дитини що-небудь червоне. Велика кількість червоних або жовтих метеликів навесні віщує багато меду, а білих — молока. Червоний дзьоб і лапи у журавля — від сорому, що він не виконав завдання Бога і випустив гадів із мішка; червоні лапи у голуба — ще від часів всесвітнього потопу, коли він, випущений із ковчега, знайшов землю і ступив там у кров; червона кров у риб тому, що вони скуштували хліба, замішаного на крові Христа і кинутого у море. Червоною вохрою розписували посуд епохи неоліту на нашій території, нею ж посипали покійників. Для захисту від граду використовували червоні крашанки. При лікуванні від укусу змії знахарка прикривала місце, куди вкусила змія, червоною ганчіркою, а при замовлянні страху хворого ставили поряд з вогнищем і накривали йому голову червоним фартухом. «На весіллі червоний колір кидався всім в очі» (П.Чубинський). На другий день весілля вивішували на високій тичці червону запаску. Коровай розфарбовували у червоне, прикрашали червоною калиною; також фарбували червоні шишки, особливо дві, найбільші, які призначалися для молодої та молодого. Червону стрічку молода вплітала всім, хто був запрошений на весілля.
Червона стрічка, пов’язана на руку або пояс, служила захистом вагітній жінці або жінці під час місячних, якщо їх доводилося прощатися із покійником (Полісся).
Червоного кольору бувають очі, зуби, шкіра, волосся у відьом, чортів, іноді русалок. Червоний ковпак носять домовик, лісовик, чорт, карлики, відьми; «жінка у червоному» — вісниця нещастя; червоного кольору шарф чорта, накидка упиря.
Язичницькі імена: Краснець, Красинець, Краска, Красно, Красний, Красун. З ним пов’язані Руда, Рудак, Рудий, Рижий, Рижко та ін.