Голос предків
Принесена у 988 році в Україну християнська ідеологія під Іудейсько-грецькою егідою разом з доморощеними епископами і попами почала наступ на стародавні свята та вірування. Світлоносні свята під величезною брилою християнства стали жертвою православ’я. Не може на схилах Дніпра стояти два ідоли — Перуна та Ісуса Христа, тому що Українці, знаючи, що вони є внуками Дажбога, прийдуть положити квіти біля Його статуї. Бо чи будуть ці внуки щасливі, коли чужу віру стануть називати рідною, зневажаючи свою?
Ось основні народні свята, на які були накладені церковні.
Паска, в народі Великдень. У ці дні наші Предки віддавали шану Сонцю і Воді. Дух Світла очищає і благословляє Землю і людей, сприяє розвитку і росту всього живого. Великий день Весни має не постійну дату — від кінця березня й до початку травня.
6 травня — день св. Юрія, по народному день народження бога родючості Ярила. Цього дня «Весна сходить на Землю» і стає справжньою господинею на ній.
Перше літнє свято — Трійця (або Святого Духа). Сьомий четвер по Великодні. Полям, що вже заколосилися, потрібні дощі і люди благали про них русалок — господарок води.
24 червня — Різдво Івана Хрестителя. В народі Купало. Це свято уособлює дозрівання й плодоношення угідь після літнього сонцестояння, а також єднання Вогню і Води.
У липні на Прокопа починаються власне жнива, а 2 серпня свято пророка Іллі. В народі — Перун, якому слов’яни молилися і приносили жертви, бо він має захистити людей від доїду. , граду, пожежі.
21 вересня — свято Різдва Пресвятої Богородиці (в народі Друга Пречиста) — щедротність пори очищеної Сонцем. Називали наші Предки це свято днем Рожениць.
14 жовтня — свято Покрови Пресвятої Богородиці, або просто Покрова. Це старовинне народне свято пов’язано з культом поминання Предків та творення нових родин. Свято завершення польових робіт.
13 грудня — свято Андрія Первозванного. В народі Калита — згасання сонячної сили і тепла.
7 січня — Різдво Христове. В народі Коляда — день народження Сонця.
14 січня — св. Василя. В народі — свято Щедрого вечора. Власне день народження Місяця, давня назва якого Уаціля, що пізніше перейшла в сучасну — Василя.
19 січня — Йордань. В народі слово Ордань означає надання воді сонячної сили, а цей день є днем народження богині води Дани.
15 лютого — Стрітення. В народі «Зимобор», або «Громовиця». За повір’ям цього дня Зима зустрічається з Весною.
З вище наведеного бачимо, що Сонце протягом року освячує своєю Божою силою орія-хлібороба, сприяє «житу, пшениці і всякій паш-ниці», а Расини — сонячні сини в свою чергу возвеличують свого Світлого Бога і все суще під ним працею і душею, яку ми відчуваємо в надзвичайно великій кількості стародавніх колядок, веснянок, купальських і калитянських пісень. Народна пісня — це Душа народу, це те, що неможливо вбити. Душа України язичеської і України сьогодні — та сама Національна Душа, хоча в історії все змінилося до невпізнання.