☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Гніздечко
Українська народна казка Кіровоградщини

Це було давно. В одному селі жила була бідна вдова з двома дівчатами. Дочок звали Даша і Маша. Кожного дня сім’я ходила в поле жати жито.

Одного дня мати захворіла, і дівчата пішли в поле самі.

Маша любила працювати, а сестричка була лінькувата. Жнуть дівчата жито. Даша в житі помітила гніздечко з птахами.

— Машо, я щось знайшла! — закричала Даша.

— Що там? — відізвалась сестричка.

— Іди побачиш.

Підійшла Маша і побачила гніздечко. В ньому були рябенькі яєчка.

— Давай заберемо додому під квочку, — запропонувала Даша.

— Ні! Не треба, — заявила Маша, — залиши його необжатим, щоб воно було схованим у житі.

Так і зробила Даша, але потім до кінця робочого дня вона просиділа біля гніздечка і чекала пташечку. Пташка прилетіла. Кружляла-кружляла, а до гніздечка не підлетіла.

— Залиш гніздечко! — просила Маша Дашу.

Другого дня Маша в поле з собою взяла крихти хліба. І поставила їх близько біля гніздечка. Дівчата розповіли мамі про гніздечко. Мама порадила дівчатам взяти водички пташці.

— А для чого? Вона ж літає далеко, — відповіла Даша.

Маша нічого не сказала. Взяла з собою маленьку посудину і заповнила її водою. Кожного дня, коли дівчата ходили на поле, Маша щось носила до гніздечка, то водички, то конопляне насіння, пшоно.

Даша здивувалася:

— Для чого? Адже в полі є зерно.

— Такого вона не знайде, — відказувала Маша.

Мати одужала і з дівчатами пішла на поле. Даша повела маму до гніздечка. Там у гніздечку вже сиділи маленькі пташенята. Даша їх сполохала, вони закричали, і тут швиденько з’явилася мати-пташка. Вона літала біля гніздечка. Підійшла Маша, принесла гарбузове насіння. Птаха весело заспівала, ніби дякувала.

Жнива закінчилися. Маша декілька разів відвідувала гніздо, приносячи смачні зерна. Настала осінь. Птахи відлетіли. Пройшла зима. Навесні, коли зазеленіли дерева, мати одружувала Машу з сільським парубком. До двору залетіла зграйка птахів і почала молодят обсипати золотими. Вони їх зібрали, а птахам під крильця наклали зерна.

Через деякий час і Даша виходила заміж. Але птахи прилетіли, покружляли, покружляли над подвір’ям і полетіли. Даша заплакала. Тоді Маша подарувала декілька золотих Даші.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

210 (8109). Гніздечко. СУС —, новотвір. Записала Цвеліховська Тетяна 2010 року. Цвеліховська Ольга Нікіфорівна (1981). Кіровоградська область, Гайворонський район, Бандурове