☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Два сини
Українська народна казка Кіровоградщини

Давним-давно жили в одному селі чоловік та жінка, мали двох синів. Старший був з розумом хлопчина, а менший зовсім нерозумний. Батько ходив у ліс на полювання і частенько брав із собою старшого сина. Молодший же все лежав на печі та їв матусині калачі.

Попідростали хлопці, а батько й каже:

— Пора вам, сини, виходить у світ широкий.

Зібрала їм матуся нехитрі речі, вивів їх батько на шлях і каже:

— Ідіть в життя прямою дорогою, нікуди не звертайте. А рівно через рік повертайтеся додому.

Попрощалися хлопці та й пішли. Ідуть вони, йдуть, аж бачать, старенька бабуся несе з лісу в’язку хмизу за плечима. Старший брат узяв у бабусі хмиз, ще й бабусю під руки взяв. А менший іде насвистуючи, бур’ян палицею збиває. Довели вони бабусю, подякувала вона та й каже:

— Хлопці, чи не залишитеся ви у мене працювати на рік? Я вже стара, немічна, а за працю добре віддячу.

Брати подумали-подумали та й залишилися. Старший раненько встає, по господарству допомагає, в полі працює, дрова з лісу носить. А менший одне знає — їсти та на печі спати.

Минув рік. Покликала бабуся хлопців і каже:

— Хто що заробив, те й одерже.

Дала їм кожному по скрині і наказала не відкривати, поки додому не прийдуть. Хлопці зраділи, подякували бабусі і пішли додому.

Дома їх радо зустріли батьки. Батько й каже:

— Показуйте, що ви заробили.

Першим скриню відкрив старший син, а там багато грошей і добра різного. Подякував батько синвоі за сумлінну працю. Настала черга відкривати скриню меншому синові. Відкрили, а там повно мишей. Кинулися вони хто куди. Схватив менший син віника та й давай мишей ганяти.

Розлютився батько і вигнав меншого сина з двору. Так і стали жити втрьох в добрі та радості.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

296 (8198). Два сини. СУС —. Записала Богащенко Анна 2010 року. Горбенко Людмила Федорівна (1948). Кіровоградська область, Новгородківський район, Новгородка