Дід і рак
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)
Жили собі дід та баба, і жили вони біля моря. А дітей у них не було. Наловить, бувало, дід риби, баба зажарить, поїдять, та ще й залишиться. От вони й скаржаться:
— Ось, — кажуть, — якщо були б у нас дітки, що залишилося, то вони і поїли б.
І пішли вони до якоїсь бабці, і зробила вона їм так, що знайшлося в них двоє діток. А як дітки знайшлися, перестала риба добре ловиться. Що дід не зловить, баба насмажить, дітей нагодує, самі поїдять, що залишиться, та й сидять голодні. Давай вони знову скаржитися.
— То, — кажуть, — як не було дітей, було що й поїсти, а тепер сидимо голодні.
Бог і забрав дітей. А як забрав, то і зовсім перестала риба ловиться.
— Ось, Господи, — скаржаться, — як були діти, то хоч біля них ми харчувалися, а як не стало дітей, і риби не стало.
Вийшов дід раз до моря, почав рибалити, та й зловив рака. Приніс додому.
— Розведи, — каже, — вогонь, хоч рака засмажити.
А рак і каже:
— Гей, діду, не печи мене, а йди ти до моря та окуни по лікоть руки на тому місці, де ти мене спіймав.
Пішов дід і витяг цілий мішок грошей. Накупив відразу, що йому було треба, і так почав жити, то скоро гроші і прожив. Ось як прожив, знову до рака. Взяв його і каже:
— Розведи, бабо, вогонь, будемо рака смажити.
А той рак у нього весь час був десь у комірчині захований. Рак і проситься:
— Не печи мене, діду, а йди на те місце, де мене спіймав, та стань по коліна у воду.
Пішов дід, засунув ноги в воду і витяг великий мішок грошей. І як почав дід на ті гроші багатіти, як почав! Ось вже і лавками на торгу обзавівся. От одного разу рак йому й каже:
— Іди, діду, сватай за мене царівну.
— Як же я буду за тебе сватати, коли ти рак?
— Та йди, — каже, — сватай!
І пішов дід до царя.
— Дайте, — каже, — вашу царівну за мого рака заміж!
— За якого такого рака?
— Та так-таки за простого рака.
— Як же, — каже цар, — віддавати, якщо він рак? Ну, добре, скажи своєму раку, що як будуть у нього такі слуги, як у мене, і такий палац, як у мене, та ще й від його палацу до мого буде міст — одна дошка срібна, а інша золота, один стовп золотий, інший срібний, один цвях срібний, другий золотий, а по тому мосту коли буде їхати, щоб цвіли сади, а коли буде повертатися, щоб уже й плоди достигли, то віддам свою доньку.
Приходить дід, та й хвалиться раку.
— Що ж, — каже той, — це можна.
Ось піднявся вранці дід, так і злякався. Ліжко в нього і палац ще лучче царського. Сідає він в карету і рака із собою кладе. Їдуть по мосту, а з боків такі сади цвітуть!
Що ж тут робити? Треба царівні заміж за рака йти. Повінчалися вони, а він удень за піччю живе, а вночі з нього такий молодець робиться!
От і підгляділа царівна, де він свою шкаралупу ховає, взяла її і спалила. Прокинувся вранці і до шкаралупи. Ох, біда, а її немає.
— Ну, — каже, — якщо ти не хотіла мене чекати поки врем’я пройде, то не скоро тепер побачиш. Так от візьми хіба залізні черевички та носи. Як порвуться вони то, може, і я повернуся.
Сказав і пішов собі.
От живе вона і живе, вже про нього і забула. Раптом бачить, рвуться вже черевички, а тут і він повертається. І стали жити вони після того щасливо.