☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Золота пташка
Українська народна казка Кіровоградщини

В одного чоловіка було три сини, два розумні, а третій — дурник.

Якось старший син пішов у ліс рубати дрова. На дорогу мати дала йому смачного пирога і пляшку чистої води. У лісі хлопець побачив малого старого чоловічка, який сказав:

— Дай мені шматок пирога і ковток води, бо я дуже хочу їсти й пити.

Але розумний син відповів:

— Якщо я пригощу тебе, то сам залишуся голодним.

І пішов далі. Почав він рубати дерево. Рубонув якось невдало та й поранив ногу. Так йому помстився старий чоловічок.

Потім до лісу пішов середній син. Його теж покарав старий за скупість. Тоді рубати дрова пішов третій син. На дорогу мати дала йому коржа твердого і пляшку солоної води. Старий малий чоловічок і у нього попросив їсти і пити.

— Але ж у мене їжа не смачна. Та якщо ви не проти, то давайте разом і поїмо.

Коли дурник вийняв сніданок, то побачив, що у нього в руках шматок смачного пирога, а в пляшці — чиста вода. Як поснідали, то чоловічок сказав:

— За твоє добре серце я дарую тобі щастя. Ось бачиш, стоїть старе дерево. Зрубай його і в корінні щось знайдеш.

Дурень зрубав дерево і між корінням знайшов золоту пташку. Він взяв її з собою і пішов далі, щоб десь переночувати. Зайшов в одну хатину, а в того господаря було три доньки. Коли дівчата побачили золоту пташку, то захотіли дістати хоч одну пір’їну.

Та тільки старша донька смикнула пташку за крило, як її рука міцно прилипла. Побачила це середня дочка і собі захотіла смикнути. Вона також прилипла. І третя сестра прилипла до пташки.

На другий день узяв дурень пташку та й пішов собі. А дівчата мусили бігти за ним. Куди він, туди й вони. Отак прийшли вони до одного міста. Король, що правив там, мав дочку. Але вона була дуже сумна. Тому він оголосив, що той, хто зуміє її розвеселити, стане його зятем.

Почувши це, дурник прийшов з своєю пташкою до королівської доньки. Коли це побачила королівна, то дуже розсміялася.

Король зрадів, що його дочка звеселіла, і справив їм весілля. А після його смерті дурник успадкував королівство і довго-довго жив зі своєю дружиною.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

33 (7915). Золота пташка. СУС 571+559. Записала Костянецька Олександра 2010 року. Колєснік Леонід Григорович (1934). Кіровоградська область, Олександрівський район, Підлісне