☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Козак Лоза та Змій
Українська народна казка Кіровоградщини

Жив собі козак Лоза. А було це так давно, що на світ ще не родилися прадіди твоїх прадідів. Зелен Змій вже не загрожував Золотому Полю, а тихо конав. Він сидів у Криму і вже не наважувався прилітати по світлооких красунь для свого гарему та не крав юнаків для свого яничарського війська.

Аж знову лихо. Чорна хмара найшла з ночі — то Двоголовий Змій виліз із свого вічнохолоднющого багна та роззявив свої ненаситні пащі. Потекли ріки крові по краю — то Змій почав жерти.

Лоза побачив кривду велику і розрубав потвору надвоє. Але з частин Змія утворилися два менші гади. Три ночі бився запорожець, а змії множилися та маліли.

Прості людині страшно було вийти на вулицю, бо міста і села України кишіли потворами. Зміята так і кидаються до людей та шиплять щось по-своєму: «Бидло», «Хохли».

І тоді звернувся Лоза до Бога:

— Допоможи, батьку!

І відповів грім з неба:

— Прийде день і ти народишся серед мого народу, щоб подолати Змія.

Упали його побратими. І стоять на степах Золотого Поля святі могили лицарів України. І народжуються в Золотому Полі хлопчики — майбутні лицарі-змієборці.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

100 (7983). Козак Лоза та Змій. СУС —, новотвір. Записав гурток «Юні етнологи» 2010 року. Чабаник Лідія Дем’янівна (1925). Кіровоградська область, Олександрійський район, Гаївка

Казка «Козак Лоза та Змій» створена за мотивами усних гаївських переказів. Гаїв чани зберегли пам’ять про події, які сталися 200-250 років тому: сутичка гайдамаків із чужоземцями у Баленковій балці (ліва притока Лозуватої балки), боротьба козаків за свої права жити вільно.

Лоза уособлює тисячі наших воїнів-попередників, що боролися та полягли за свободу рідного краю. На просторах Золотого Поля розкидані тисячі могил, де спочивають лицарі України. Лише на території Гаївської сільської ради налічується біля 20 таких поховань.