☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Котра дочка
Українська народна казка Гуцульщини

Мали чоловік із жінкою одну доньку. Та й прийшли до них троє старостів, одні зранку, другі в полудень, а треті під вечір. І сказали ті собі, а ті собі:

— Дай за мене дівчину. А не даш, то вб’ємо тебе. А він спудився, верея, що вб’ють його, та й пішов у світ. Ліг він уночі спати, а йому сниться, якийсь голос йому каже: «Вертайся додому. Та й як маєш дома сучечку та й льошку, то введи їх туди, де твоя донька ляже спати. Як дівчина засне, тоді введи їх».

Прийшов чоловік додому та й ввів до свої доньки льошку, та й ввів сучечку. А рано подивився, а там три дівчині, і всі однакі. Він хоче знати, котра його донька. Питає:

— То ти йшла там сночі спати?

— Я.

Кличе другу — і друга каже:

— Я йшла спати.

Кличе третю — і та каже, що вона йшла. І він не знає, котра його. Зажурився. Повіддавав усіх трьох, справили три весілля, і так і не знав він, котра його дочка.

Прожив він з жінкою ще пару років та й напрятав собі міх золота. І гине свої дитині дати, та й не знає, котра. І сниться йому, що той самий голос йому каже: «Рано в неділю іди до доньок, та й будеш видіти, котра твоя донька». Приходить він до одної, кричить:

— Гов! Є хто дома?

Діти показалися у вікно і сказали:

— Мами нема дома, пішла в село.

Він подумав: «Це сучка». Приходить до другої доньки, кричить:

— Гов!

Ніхто не обзивається. Подивився в вікно, а вона лежить на постелі й діти толочить * Він подумав: «Це льошка».

Пішов до третьої. І стрічає її, що вона замкла хату і йде з чоловіком і діточками до церкви. Він каже:

— Оце моя дочка.

І дав їй міх золота.

* Толочи́ти — тут: товктися.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

Село Соколівка, Косівського району, Івано-Франківської області 30 травня 1987 року Ключук Анна Лук’янівна (народж. 1914)