☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Лисичка та курочка ряба
Українська народна казка Кіровоградщини

Жили собі в одному селі господарі і тримали дуже багато різної птиці. Гуси до річки кожного дня ходили. Качки були розумні і дома сиділи, а кури дурненькі були, та все бігли на леваду до скирти соломи. Там вони різних черв’ячків шукали.

Нижче городів річка протікала. По ту сторону річки на бугорку була велика нора в якій жила лисичка із своєю сім’єю. Лисичка-мати теж любила до скирти на полювання ходити. Бач, мишей вона ловила, щоб дітей своїх годувати. Одного разу побачила лисичка курей, підбігла і хотіла вхопити, да півень розумний був, швидко зібрав своїх подружок і мерщій до хати.

Лисичка і думає: «Нічого, на цей раз не вийшло, а от іншого разу я їх хитрістю візьму».

Другого дня біжить лисичка до скирт і ще здалеку гукає:

— Не бійтеся мене, я вас не чіпатиму, я дружити з вами хочу.

Півень і говорить:

— Не вірте їй, вона обманює, хитра ця лисичка-сестричка.

Зібрав курочок і чимдуж додому. А одна курочка замислилася. Думає:

«Чому це їй не довіряти? Хіба це всі обманюють. Ось у лисички і голос ніжний, і очі добрі. Зачекаю на неї».

Підбігає лисичка, захекалась, лапку курочці протягує і говорить:

— Давай знайомитись. Я лисичка-сестричка, а ти?

— А я курочка-ряба.

— Давай будемо дружити.

— Давай.

Походили вдвох біля скирти. Лисичка мишу піймала, курочка в смітничку огреблась. Та й розійшлись на тому. Домовились зустрітися другого дня. Прийшла ряба додому та говорить півню і подружкам:

— Бачте, не з’їла мене лисичка, а тільки дружбу запропонувала. Зустрічаємося завтра о 16 вечора.

— Ох і дурна ж ти, ряба, — говорить півень, — не довіряй їй.

Підслухав їхню розмову господар. І вирішив врятувати життя рябій, бо сам мисливцем був. Взяв другого дня рушницю та й пішов у засідку до тієї ж скирти.

Ось і лисичка біжить і курочку кличе. Всі інші птахи за цим всім з двору спостерігали. Побігла ряба до нової подружки. Зустрілися, привіталися. Лисичка і говорить:

— Підійди ряба до мене, я обняти тебе хочу, як найкращу подружку.

Тільки ряба зробила крок назустріч лисичці як пролунав постріл. Відскочила ряба. Стоїть дивиться, бачить лисичка лежить, а із-за скирти господар виходить і каже:

— Тож вона тебе з’їсти хотіла, вже і зубки нагострила. А я сюди вчасно прийшов і врятував тобі життя. Біжи мерщій до хати і скажи всім своїм друзям, щоб не довіряли хитрим і улесливим, бо можуть життям поплатитися.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

314 (8217). Лисичка та курочка ряба. СУС —, новотвір. Записала Гордієнко Наталія 2010 року. Гордієнко Ліна Анатоліївна. Кіровоградська область, Бобринецький район, Буховецьке