☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Марися і чорт
Українська народна казка Поділля

Колись давно, багато років назад, в одному селі проживало багато дівчат і парубків. І ходили вони всі на вечорниці. Серед дівчат виділялась одна своєю вродою. Була вона дуже красива. Звали її Марися.

Одного разу сподобав її один парубок. Познайомилися, він проводив її додому. І ось одного разу на вечорницях Марися помітила у нього хвоста, коли він сідав. Вона одразу зрозуміла, що він чорт .Злякалася Марися і вже на вечорниці не ходила. Не пішла один день, другий, третій. Тоді приходить до неї ввечері той парубок і говорить:

— Марисю, виходь на вечорниці.

А Марися з печі :

— Не вийду і не піду.

— Якщо не вийдеш, до ранку помре твій батько.

Не пішла Марися, і помер до ранку батько. Поховали. Знову не йде на вечорниці Марися. На третій день приходить до неї чорт і каже :

— Виходь на вечорниці.

— Не вийду, — відповіла Марися.

— Якщо не вийдеш, до ранку помре твоя мати.

Не пішла Марися. До ранку померла мати. Поховали. Знову не йде на вечорниці Марися. Сидить сама на печі. Приходить чорт і каже:

— Ходи на вечорниці.

— Не піду, — каже Марися.

— Тоді до ранку помреш і ти.

Пішла вона до сусідів :

— Я до ранку помру. Зробіть домовину і виносьте мене не дверима, а вікном, і поховайте мене біля церкви, де часто люди ходять.

Поховали її біля церкви. І зацвіла на могилі гарна квітка.

Їхав якось панич до церкви і побачив квітку. Вирвав її і поставив у себе в покоях.

Одного разу він поїхав на ярмарок, а коли повернувся, то побачив, що у кімнаті дуже прибрано. Він здивувався.

Так повторилось ще раз. На третій раз він заховався і підглянув, що з квітки виходить Марися і прибирає. Він її спіймав. Сподобалась вона йому і вони одружились. Народився у них син. Коли йому виповнилось два роки, його повезли до церкви. Коли почали правити, Марися побачила чорта, який стояв біля дверей.

— Марисю, де ти взялася? — запитав чорт.

Марися обернулася і сказала синові:

— Вдар його рукою!

І тільки вдарив хлопчик його, як чорт зник назавжди. А вони відтоді зажили щасливо.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

154 (7864). Марися і чорт. СУС —, низка варіантів. Записано 2010 року. Чернишова Валентина Семенівна (1918). Хмельницька область, Волочиський район, Бокиївка