☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Медвідь і жителі конячої голови
Українська народна казка про тварин

В полі біля куща валялась коняча голова. Плигала мимо тиї голови земляна жаба, подивилась на неї і забажалось їй поселиться там жить. Увійшла всередину — там нікого нема. Переночувала, ніхто її не побезпокоїв. Жабі понаравилась хатка, тіко одній було скушно і якось моторошно. Їй хотілось, щоб там було побільше жителів.

Надвечір бігла польова миша з охоти на ночовку. Побачивши конячу голову, спинилась. Понаравилась їй хатка. Підбігла до конячої голови і пита: «Терем, теремок, хто в тобі живе?» — «Я, жаба-ряба. А ти хто?» — «А я мишка-гризушка». — «Ну, іди до мене жить». Полізла мишка в конячу голову. Стали вони вдвох жить.

Трохи згодом біг мимо заєць. Побачивши конячу голову, встановивсь; понаравилась йому хатка. Підійшов до конячої голови і пита: «Терем, теремок, хто в тобі живе?» — «Жаба-ряба та мишка-гризушка. А ти хто?» — «А я зайчик-косолапчик». — «Ну, іди й ти до нас жить». Заєць поліз під конячу голову; стали вони втрьох жить.

Не пройшло і тижня, бігла по полю лисичка. Наткнулась на конячу голову, остановилась. Понаравилась їй хатка. Підійшла і пита: «Терем, теремок, хто в тобі живе?» — «Жаба-ряба, мишка-гризушка та зайчик-косолапчик. А ти хто будеш?» — «А я лисичка-сестричка». — «Ну, іди до нас жить». Полізла лисиця під конячу голову. Стали вони вчотирьох жить.

Не довго їм довелось жить вкупі. Де не взявся медвідь, підійшов до конячої голови і пита: «Терем, теремок, хто в тобі живе?» — «Жаба-ряба, мишка-гризушка, зайчик-косолапчик і лисичка-сестричка. А ти хто?» — «А я ваш король і правитель, роздавлю всю вашу обитель!» Сів медвідь на конячу голову і подушив всіх.

Медвідь і жителі конячої голови. Н. П. Андреев, Указатель сказочных сюжетов по системе Аарне. Издание государственного Русского географического общества, Л., 1929. — 282. Зап. П. Тарасевський у м. Шебекіно Бєлгородського пов. Курської губ. Час запису не зазначений. Українські народні байки (звіриний епос). Т. І—II. Зібрав Володимир Гнатюк. — «Етнографічний збірник», т. ХХХVІІ-ХХХVІІІ, Львів, 1916., стор. 147.

Казки про тварин (Українська народна творчість) — Київ: Наукова думка. — 1976 — 575 с.