☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Няв-няв
Українська народна казка Кіровоградщини

Жила собі чорна киця, вона звалася Няв-няв. Господиня її дуже любила. Завжди для Няв-няв щось смачненьке готувала. Вечорами киця вмощувалась біля хазяйки і задоволено муркотіла їй про свою любов і вдячність.

Так минали дні. Після довгої зими знову надійшла весна. Няв-няв вийшла з будиночка і весело подріботіла стежкою у садок. Там пурхали метелики, завзято гули бджоли. Киця вдоволено муркнула, позіхнула і раптом щось ковтнула. Вона навіть не встигла зрозуміти те, що сталось.

Увечері зголодніла Няв-няв зайшла в дім і одразу до своєї мисочки. Що це? Там порожньо.

— 0т хоча б рибинку господиня поклала, — нявкнула кішка.

І раптом якимось дивом гарна смажена рибина з’явилась у мисці. «Чудеса!» — подумала Няв-няв. Упоравшись з вечерею, вона поспішила до господині. Та лежала, обмотавши голову вологим рушником, і стогнала від болю.

— Няв-няв, няв-няв! — занявчала киця.

Але на її голос ніхто не відгукнувся.

— Няв! — знову сказала кішка.

Господиня важко підняла голову, подивилася на вихованку і знову лягла. «От якби моя господиня стала здоровою»! — подумала киця. І, о диво! Хазяйка встала з постелі, усміхнулася і погладила свою улюбленицю.

Няв-няв здивовано повела вусами, підскочила до горщиків, що стояли на столі, нявкнула в кожен з них. У першому з’явився запашний борщ, у другому — гарбузова каша.

— Чудеса! — тільки й вимовила господиня. — Хто ж це все приготував? Ти не бачила?

Няв-няв тільки вусами повела і вибігла з хати. Їй самій стало цікаво, що ж це з нею твориться. Думки її порушив рій золотих метеликів. Метелики ніяк не могли дочекатися найменшого брата. Вони так про це голосно розмовляли, що Няв-няв згадала ранкову пригоду і зрозуміла, звідки у неї з’явилися чарівні вміння.

Киця вирішила нікому про це не розповідати. Вона зайшла до хати, притулилася до господині і замуркотіла. З того часу вони не знали ні голоду, ні холоду. Що б не задумала господиня, Няв-няв завжди радо виконувала те бажання.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

236 (8136). Няв-няв. СУС —, новотвір. Записала Малафій Вікторія 2010 року. Лисенко Аліна Марківна (1947). Кіровоградська область, Добровеличківський район, Миколаївка