☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Походження рік і балок
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Колись на землі жив змій. Багато він пожер людей, бо дужчого від нього на світі не було. В той час жили Кузьма і Дем’ян, божі ковалі. От задумали вони того змія з світу згубить. Змій сунувся до них, а вони в кузню і заперли залізні двері. Змій і каже:

— Кузьмо-Дем’яне, божі ковалі, відчиніть, а то ковтну вас з кузнею.

Ті і відповідають:

— Коли ти силу маєш, пролижи двері: сядемо на язик і ковтай.

Змій лиже та й лиже, а святі гріють та й гріють залізо та кують кліщі. Пролизав змій двері, всунув язик, Кузьма та Дем’ян кліщами за той язик і почали гатить молотами. Уморили змія, запрягли в плуг, що на дванадцять пар волів, і давай орати. Орали степ уздовж, орали впоперек, і скільки змій не просив, не давали йому ні пити, ні їсти.

— Буде з тебе — кажуть — і того жиру, що відкохався на людях.

— Ну, — каже змій, — коли так, то перед страшним судом освічу я своїм жиром весь світ.

Чи довго ще орали, чи ні, дійшли до моря. Змій в море і давай згарячу пити. Пив, пив, випив все море і лопнув. Кузьма-Дем’ян взяли і закопали змія під горою.

Так от, коли хочете знать, відкіля взялися по степах річки і балки! Кузьма та Дем’ян, поки не заморили змія, орали глибоко і потекли річки, а як зморили, орали мілко і стали балки.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

113 (5318). Походження рік і балок. СУС —. Записано 2008 року. Чечіль Олена Григорівна (1946). Черкаська область, Черкаський район, Хутори