☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Про бідну дівчину
Українська народна казка Кіровоградщини

Жила в одному селі жінка, яка мала дві дочки: одну рідну, а другу дочку-пасербицю. Свою дівчинку балувала, доглядала й догоджала їй, а іншу не любила, знущалася та примушувала виконувати найважчу та найбруднішу

роботу по господарству. Якось, прокинувшись опівдні, мачуха наказала нерідній дочці:

— Візьми два відерця, йди до річки та налови на вечерю риби. Але швидше! До заходу сонця ти повинна наловити та ще й пожарити!

Трудівниця, нахиливши голову, попрямувала до річки. Сіла на березі й зажурилася, бо ніколи рибу не ловила. Раптом із води виринув сом, заворушив вусами, хлюпнув хвостиком і звернувся людською мовою:

— Чого сумуєш, незнайомко? Тебе хтось образив?

Бідна дівчинка розповіла про лиху мачуху, а сом заспокоїв:

— Не переймайся, лягай на березі та й відпочинь. Я допоможу, бо знаю, що ти дуже добра. Тільки не розповідай нікому про пригоду.

Пасербиця лягла на березі та й заснула, а прокинувшись, не повірила очам. Відерця були заповнені рибою. Прийшовши додому, мала робітниця приготувала рибу на вечерю матері та сестрі.

Побачивши дивину, мачуха аж почервоніла від люті:

— Бач, яка розумна! А хто це тобі риби наловив?

Але дівчина, опустивши сині очі, у відповідь змовчала. Наступного дня ледача мачуха вигадала для білокосої красуні нову роботу:

— Збери брудний одяг, піди до річки, випери та висуши! І до вечора щоб все було готове!

Дівчина, знову похнюпивши свою біляву голівку, пішла до річки й заплакала. За мить до неї приплив сом і поцікавився:

— Що сталося? Що знову загадала мачуха?

Дівчина розповіла річковому мешканцю про завдання,

— Не турбуйся й лягай спати! Все виконаю, — запевнив добрий помічник і пірнув на дно.

Дівчинка вмостилася на траві й заснула. А коли прокинулася, здивувалася. Весь одяг був чистим, сухим і рівненько поскладений. Озирнулася навкруги, взяла одяг і неквапливо сама пішла додому.

Мачуха зустріла нерідну доньку, скрегочучи зубами від злості.

— Візьми діряве відро, піди до річки й не повертайся з порожнім, — наказала вимоглива господиня третього дня.

Похиливши голову, пасербиця попрямувала до річки. А жінці закортіло дізнатися, хто ж допомагає їй. Мачуха вибігла з хати та нишком пішла за дівчиною, щоб на власні очі побачити, що ж відбувається на річці.

Коли нерідна дочка підійшла до річки й нахилилася до води дірявим відром, лиходійка підкралася ззаду й уже хотіла зіштовхнути в річку. Але цієї миті з води випірнув сом, махнув своїм хвостом і плюхнула вода на негідницю. Вона від переляку чкурнула додому, не озираючись.

А річковий мешканець виплюхнув на берег і перетворився на вродливого королевича. Королевич і бідна дівчина одружилися й зажили в злагоді та мирі.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

232 (8131). Про бідну дівчину. СУС порівн. 519А. Записала Силенко Ірина 2010 року. Заєць Р. А. (1937). Кіровоградська область, Добровеличківський район, Олександро-Завадське