Про сміливу дівчину
Українська народна казка Гуцульщини
Були собі два браття. Жили вони один в однім селі, а другий — у другім. Один був май бідний, а другий заможний. Довго вони так жили. І робив бідний брат весілля. Багатий брат з жінкою пішов на цілих три дни у друге село на то весілля, а вдома лишив доньку.
Донька була сама в хаті, і прийшли дванадцять опришків. Та й добувалися до хати, хотіли пограбувати. Підкопалися під мур та й по одному лізли. Вони лізли, а дівчина стояла коло тої діри та й по одному вбивала їх. А один поліз через комин. Бона вхопила подушку, облила нафтою, поклала під комин і запалила. І розбійник у комині задушився.
Так вона вбила одинадцять чоловік, а дванадцятий утік. А на ранок дівчина замельдувала владі, і тих одинадцять побитих опришків забрали й поховали.
А той дванадцятий два дни ходив селами. Він хотів знати, що сталося з його товаришами. На третій вечір прийшов він до тої дівчини проситися на ніч. Він перебрався на пана, і вона не знала, що він з тих опришків. Прийняла вона його на ніч, а він сів до столу та все щось пише. А тоді й питає:
— Де твого батька каса?
І вона покімувала, що то опришок. Каже вона:
— Татова каса в скрині на самім дні, але я не годна дістатися туди.
— Покажи ту скриню, — сказав опришок. Привела вона його до тої скрині.
— Отут гроші, на дні.
Виклав він набік усі річи, що були в скрині, і нагнувся, щоб узяти гроші, а вона його перевернула туди і скриню заперла.
Приїхали з весілля батьки, вона розказала їм, що тут було. Сказала за тих дванадцять опришків, що вона побила, а тоді й каже:
— Це ще не все. Там у скрині є ще один.
Віддали того опришка до суду і засудили. І той ґазда вже ніколи більше не лишав хату і не їхав на весілля в другі села.