Про хлопця, псів і зайчика
Українська народна казка Бойківщини
Жив собі чоловік, мав жінку і двоє дітей. Жінка померла і лишився він сам з тими дітьми. А через два роки оженився з другою жінкою. З другою жінкою дітей не було, тілько з тою першою були дівчина й хлопець. Мачуха так тих дітей не любить, діти плачуть. Куди ходять, туди й плачуть. Коли хлопець мав 7 років, жінка каже чоловікови:
— Що буде твій син тілько дармувати і задурно хліб їсти? Хоть би вівці пас.
Було в того чоловіка три вівці. Хлопець погнав їх у ліс на цілий день. Мачуха йому дала кусочок хліба. Приходить г’нему в лісі лісник. Має двох псів і каже хлопцю:
— Зміняй мені вівцю за пса. Хлопець заміняв. Лісник йому каже:
— Він буде тобі допомагати вівці пасти.
Приганяє хлопець додому вечір ті дві вівці, що лишилися, а мачуха дивилася через вікно і каже чоловікови:
— Дивися, вже їдну вівцю проґендлював. За пса.
І навіть не пускає хлопця до хати. Всипала якоїсь зупки в мисчину і винесла йому надвір. Хлопець трошки з’їв, а решту дав псови. І хлопець голоден, і пес голоден.
Другої днини бере хлопець дві вівці і погнав у ліс. Дала ’му мачуха кусочок хліба, як і вчора. Та й замало того хліба, бо треба й псови вділити. Нема чого ділити, але поділився з псом. Знову приходить г’нему лісник і каже:
— Заміняй мені другу вівцю за другого пса.
Хлопець заміняв і другу вівцю. Лишилася тілько одна вівця. Хлопець каже:
— Як я їдну вівцю допасу? А лісник йому:
— Два пси допасуть.
І лишився він з одною вівцею. Вечір жене її додому. Мачуха як глянула, то хотіла здуріти. Що хлопець зробив! Та вже йому і надвір не несе їсти. Але хлопцева сестра украла трохи їди і винесла йому надвір.
Третього дня погнав він у ліс їдну вівцю. З псами погнав. Знов приходить лісник і каже:
— Синку, заміняй мені тоту вівцю за стрільбу. Будеш мати двох псів і стрільбу і будеш ходити на полювання.
І хлопець заміняв. Та й іде додому, не чекає вечора. Коли мачуха увиділа, що хлопець іде з стрільбою, вибігає надвір і кличе хлопця до хати. І дає хлопцеви їсти. Дає їсти псам. І каже:
— Помийся, бо ти брудний.
Хлопець помився, відпочив і каже мачусі:
— Іду від вас, бо не можу на вас дивитися. А як ви не будете добре обходитися з моєю сестрою, то я прийду і застрілю вас.
І подався хлопець в дорогу. Іде, іде, дивиться, біжить заєць. Хлопець зняв стільбу і хоче стріляти. А заєць став на задні ноги і каже:
— Не стріляй мене, я буду тобі до помочи.
Він опустив стрільбу. Приходи г’нему заєць і каже:
— Ходи в ліс. У тім лісі є дім, а в тім домі жиє дванадцять опришків. Але нічо’, слухай, що я тобі буду казати. Є в тім домі чарівниця, що тим опришкам їсти варить. Вона захоче тебе отруїти. Аби ти ту їду не їв, а наперед дай своїм псам. Як пси будуть їсти, то й ти би їв.
Прийшов він до того дому і попросив жінки, аби приймила на ніч. Жінка приймила і питається хлопця:
— Що тобі і твоїм псам дати на вечерю?
— Що зготуєте, тото будемо їсти. А зайчикови листок з капусти на вечерю.
Дала вона хлопцеви, псам і зайцеви їду, і пси почали їсти, і хлопець їв. І зайчик їв капусту. Полягали вони спати. А рано встали, поснідали і пішли на полювання. А тота чарівниця сказала хлопцеви, що опришки прийдуть за дванадцять день.
А пси називалися їден Лемерк, а другий — Гарт. Ходили вони на полювання, і нічого хлопець не вбив, то вернувся до тої чарівниці. Гріло сонце, і він ся змучив. Прийшов і відразу впав на крісло.
— Змучився, — каже він чарівниці. А чарівниця йому:
— Як ти так змучився, то йди скупайся в ставу та й будеш дужий. Опришки все купаються в тім ставу.
Він пішов купатися, а пси лишилися в лісі і заснули там. Коли хлопець зачав купатися, прийшли опришки і хотіли йому відрубати голову. Питається опришок хлопця:
— Що ти хочеш перед смертю?
— Хочу на свої пищалці п’ятнадцять хвилин зіграти, їден опришок каже:
— Чекаймо. Другий:
— Рубаймо голову.
А найстарший опришок:
— Грай.
Пограв він п’ять хвилин, відпочиває і каже:
— Боже, Боже, де мій Лемерк і Гарт? Пограв ще п’ять хвилин і знов каже:
— Боже, Боже, де мій Лемерк і Гарт?
Лишається йому всього послідніх п’ять хвилин, п’ять хвилин до смерти. Аж пробудилися в лісі Лемерк і Гарт.
— Ходім, бо наш ґазда під мечем.
А хлопець став грати послідніх п’ять хвилин. Прибігли Лемерк і Гарт і розірвали тих дванадцять опришків. Зметав хлопець всіх мертвих опришків у той став, а сам пішов і тоту жінку питається:
— Що з тобою зробити? Ти ж казала, що вони за дванадцять день прийдуть, а вони сьогодні прийшли.
Бере він ту жінку, веде її в пивницю і там замикає. Дає в ту пивницю камінь, такий завеликий, як камінь в млині, і ставить бочку порожню. Та й каже:
— Тоді тебе випущу, як той камінь злижеш язиком, аби був такий тонкий, як газета, і повну бочку сліз наплачеш.
Замкнув її і пішов далі шукати щастя.
Іде він з псами і з зайцем. Де видить яку звір, убиває. І так він жиє з псами й зайчиком. Зайшов він у їдно село, до їдного жида, і просить, аби переночував. Жид його приймив.
А в тім селі на кожній хаті чорний прапор. Хлопець питає жида:
— Чого в вас на кожній хаті чорний прапор? Жид йому відповідає:
— В нас у горах є цмок, що випиває воду. Кожної днини мусимо дати їдну людину. Як з’їсть ту людину, тоді пустить нам воду.
Хлопець питається:
— Чи не мож того цмока убити?
Жид йому каже, що не мож, що вже пробували. Бо як відрубаєш ту голову, вона знов приростає, як магнітна. Але, — каже, — їден циган сказав, що відрубає ту голову, але треба цигана годувати рік зернятами з горіхів.
Дивляться рано — везе цар свою доньку в чорній кареті в гори, де той цмок знаходиться. Хлопець зі своїми псами іде туди, де заховався той цмок. Цар привів доньку під браму, бо має прийти цмок забирати її. Попрощався цар з донькою і поїхав.
Приходить тота година, іде цмок брати дівчину. Коли цмок наставив голову, хлопець бере шаблю і ту голову відрубує. Хлопець відрубає, а Лемерк і Гарт відтягнуть. Так він відрубав усі дванадцять голів. І цмока порубав на куски. А дівчину відіпнув від воріт і каже:
— Йди додому.
Вона його просить, аби він з нею йшов, бо цар сказав: «Хто уб’є цмока, буде ся женити з моєю донькою». А то циган хотів женитися з донькою царя. А хлопець сказав дівчині:
— Прийду я до тебе послідньої днини. Дівчина питається:
— Коли ж вона буде, та послідня днина? Хлопець їй:
— Тоді буде послідня днина, як ти будеш заміж виходити. Дівчина пішла додому, а хлопець виймає ножа і з кожної голови вирізує пів’язика цмока. Врізав собі дванадцять кусків. Завив їх у папір і поклав у торбу. Та й пішов далі. Ходить собі по лісах, по полі і так жиє. Де найде звірку, уб’є. А через рік вертається знову в тото село. І заходить до того жида, проситься на ніч. Жид його приймив, а він питається в жида:
— Що у вас чути? А жид йому каже:
— У нас завтра в царя весілля. Цар віддає доньку. Хлопець питається:
— За кого?
— Та за того, що цмока вбив. За цигана. Хлопець питає:
— А чи мож піти й мені на весілля?
Жид йому каже, що мож. Хто хоче, може йти.
Хлопець зі своїми псами й зайцем пішли на весілля. Прийшов і питається, за кого цар доньку дає. А цар каже:
— За того даю доньку, хто цмока вбив.
Циган тото зачув та й слухає збоку. Хлопець питається:
— А чи має він які знаки, що він цмока вбив?
Циган пішов до стайні, а там було дванадцятеро телят, і врізав кожному теляті язика. А хлопець каже:
— Я маю знаки.
— І я маю, — каже циган.
Закликали лікарів, аби збадали, котрі язики зо цмока. Вони взяли два відра води і тоти язики заметали г’воду. Той свої, а той свої.
Котрі язики були зо цмока, крови не було. А котрі телячі — вода червона. Цигана нагнали, а хлопець оженився.
Оженився він, але жінка не дуже його любила, а більше думала про цигана. Живуть вони, та й ходить молодий чоловік на полювання. Раз він пішов у літі на полювання, відпочивали вони з псами й зайчиком та й заснули. Чоловік пробудився, іде додому, а Лемерк, Гарт і зайчик сплять далі. Іде він попри царську стайню, а циган з-за вугла убив його коликом. Лемерк, Гарт і зайчик прощумалися, і каже Лемерк:
— Нашого ґазди вже нема.
Прийшли вони там, де він був убитий, і радяться, що мають робити. Кажуть їден другому:
— Треба йти шукати цілущої й живущої води.
І пішли всі втрьох. Ходять день, ходять другий, на третій день дивляться — іде ящур і несе на хвостику цілущої й живущої води. Лемерк завидів то, прискочив і відкусив ту воду з хвостиком. Принесли тоту воду. Хто буде мастити? Пес не буде, бо лаби тяжкі має. Зайчик каже:
— Я буду мастити, в мене лаби легонькі.
Помастив його заєць цілущою й живучою водою, і той ожив. Тоді лишив він і жінку, і царя і йде зо своїми псами й зайчиком додому. Іде він, іде, і пригадав собі, що лишив жінку-чарівницю в пивници. Думає: «Поверну подивитися, чи вона жива». Відмикає тоту пивницю, подивився на жінку — жінка сплакалася й наплакала повну бочку. Та й камінь злизала язиком, що тонший від ґазети був. Тоді він відпускає її і каже:
— Іди, де тебе твої очі попровадять.
А сам подався додому. Приходить — його сестра якраз віддається. Весілля відграває. Побув він на весіллю, пожив ще рік, оженився з дівчиною — і жили, жили, аж поки їм смерть не прийшла.