Шукаю роботу
HTML CSS JavaScript розробник
Українські казки

Про чарівну горошину
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Було це дуже давно, як казали старі люди, за царя Панька, коли була ще земля тонка. В одному селі, аж на околиці, стояла приземкувата хатка, вікнами на траву дивилася. Жили там дідусь з бабусею. Дітей у них не було. Не багатіли вони, а раділи тому, що мали. Грибів назбирають, кулешику зварять, уже й добре. А бувало таке, що з хліба на воду перебивалися. Та всі так жили, тому дід з бабою і не журилися.

Стояла зима. Бабуся підмітала долівку, підняла рядниночку і побачила горошинку.

— Діду, а поглянь-но, що я знайшла. В нас давно гороху немає. Звідки ж вона взялася?

— Певно, миші занесли, — відповів дідусь, — хай їй, все одно кулешу не звариш.

Взяли старі зернятко, прямо в хаті зробили грядочку на глиняній долівці і посадили горошинку. З того часу дід з бабою не переставали дивуватися, бо в хаті почало коїтись щось дивне.

Росла горошинка не по днях, а по годинах. Поливали її старенькі. Стебло рослинки ставало все міцніше і вже діставало стелі. А згодом і зовсім стелю пробило. Старі вже й не знали, чи боятися їм, що зима в хату через стріху ввійде, чи радіти.

Поліз дід по стовбурі гороховому на горище і побачив, що він вже через стріху до неба дістає. Заліз дід по стручках до неба, аж раптом почув розмову двох мишей, що сиділи на горошині:

— Дивні старі, вони й не знають, що за добро в їхній хаті виросло.

Труснув дід стручок, а з нього посипався горох, що перетворювався в наїдки.

З того часу зажили дід з бабою, бо щодня сипалися горошинки в хату і на столі з’являлися різні страви. А що старі не скупі були, то скоро все село зажило у достатку і злагоді.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

32 (7181). Про чарівну горошину. СУС 1960G. Записав Божко Руслан 2009 року. Ткачов Микола Іванович (1939). Дніпропетровська область, Царичанський район, Преображенка