☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Солом’яна дівчинка
Українська народна казка Кіровоградщини

Давним-давно в одному селі жили дід Панас та баба Мотря. Дітей в них не було, і це дуже засмучувало старих. Дід зранку до вечора порався по господарству, пас корову Липку, а баба готувала їжу, прибирала хатинку, пряла пряжку і розмовляла з кицею Муркою та собакою Сірком.

Одного разу вона попросила діда, щоб він зробив колиску, а вона із соломи зробила ляльку, замотала її, і поклала до колиски. Коли їй ставало зовсім сумно, вона сідала коло колиски і, плачучи, співала пісень.

І от одної ночі сталося диво. Баба почула, ніби в колисці хтось плаче. Вона заглянула туди і від несподіванки оніміла. Там лежала маленька і гарненька дівчинка. Старенька дуже зраділа побаченому і розбудила діда. Дід спросоння не повірив їй, але коли почув плач, то враз прокинувся і зазирнув в колиску.

Такі старі раді, що Господь послав їм дитину за їх праведне життя. Назвали дівчинку Соломією. Вона росла доброю і слухняною. Липка напувала її молочком, Мурка колихала і муркотіла колискових пісень, а Сірко охороняв її сон.

Разом вони виростили Соломію привітною і красивою, працьовитою дівчиною. Тепер і вона допомагала дідусю Панасу по господарству, а бабусі — поратися в хаті, варити їсти, пекти хліб, пасти Липку.

Одного разу через те село проїжджав син їхнього короля. Він побачив привабливу дівчину, яка допомагала дідусю носити воду, і попросив у неї води. Соломія з радістю виконала його прохання. Коли королевич глянув їй у вічі, то відразу закохався.

Він попросив свого батька, щоб той дозволив йому засватати Соломію. Відправив той сватів, і вони вмовили дідуся з бабусею видати свою доньку за короленка. Коли Соломія поїхала до замку, то старенькі знову засумували, а Липка, Мурка і Сірко не раділи більше життю, як раніше.

Соломія вмовила чоловіка забрати бабусю і дідуся з домашніми до себе. І старенькі почали жити у замку і радіти з того, що їх дівчинка щаслива. Липка напувала всіх духмяним і теплим молоком, Мурка дивилася за порядком, а Сірко оберігав палац від ворогів. Жили вони довго і щасливо.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

289 (8191). Солом’яна дівчинка. СУС —. Записано 2010 року. Луговська Наталія Михайлівна (1917). Кіровоградська область, Компаніївський район, Червоновертне