Три бабиних слова
Українська народна казка Гуцульщини
Три вояки поверталися з війська додому. Дійшли вони до одної річки і там сперечалися, як ту річку перейти. Один з них каже:
— Краще розберусь і перепливу. І приходить до них одна старенькая баба. Та й каже їм:
— Якби ви дали мені одного червоного, я би вам щось сказала. Один з них витяг одного червового та й дав цисій бабі. А баба каже
їм, щоб вони з водою не прудкували. Тоді каже один з них:
— То вже все ви сказали?
— Та все. А якби дали-сте мені ще одного червоного, я би ще щось сказала.
Він витяг другого червоного і дав. А баба каже:
— Абих жінці ніколи-сте не вірили.
— Та все ви сказали?
— Все. А якби-сте ще дали третього червоного, я ще щось би вам сказала.
Витяг же того третього червоного та й дав. А баба каже:
— Щоби ви не гралися з вогнем.
І баба пішла собі, а ті пішли далі попри воду, найшли міст, перейшли тим мостом і добралися до свого села. А в селі вони ще парубкували. Але каже мама одному з тих парубків:
— Женися. Іди, — каже, — на вечорниці, на забави, та й десь би дівчину найшов, та й оженився.
І він так ходив то вечорницями, то забавами. І не міг собі в своєму селі найти подругу. Зайшов аж у третє село і там найшов дівчину. І з нею договорився і оженився.
Ґаздують вони з жінкою один рік, другий рік, третій рік. Розвели велике господарство. І худоби, і овець, і курей — всього було достатком у них.
А тут віддається жіноча сестра. Треба йти на весілля. Він каже:
— Мемо, жінко, йти обоє на весілля. А жінка:
— Та так, йшли би-м, — каже, — обоє, але у нас є худоба. А хто нам цю худобу догляне, як ми обоє підемо? Краще, — каже, — ти останешся дома, а я піду на весілля.
А в них уже був хлопчик п’ятирічний. Чоловік каже:
— То йди, а я собі дома буду доглядати худобу.
Як договорилися, так і зробили. Вона взяла хлопця і пішла на весілля, а він лишився дома. Обходив він собі дома маржину, бо він боявся на чужих давати, щоби обходили. Та й собі пригадав, що та баба коло води казала йому. Щоби жінці не вірив. Та й думає: «Піду крадькома та то весілля і подивлюся, як там моя жінка веселиться».
А він служив у війську при уланах. І мав уланське вбрання. І таку кобилу держав, яку при війську мав. Вбирається він у той уланський мундур, випуцував свою кобилу, як пуцував при війську, сідає на кобилу і їде на весілля.
Приїхае він туди д’вечеру. Уздріли весільні гості, що їде улан на такій файній кобилі, та й ідуть запросити улана до столу, на гостину весільняну. Вийшли ґазди, що робили весілля, та й запросили улана. Улан присилив до слупа кобилу, а сам не дуже хоче йти на гостину. Але його впросили, вмолили, і він пішов. Та й трохи там перекусив, трохи випив щось та й каже:
— Пора мені вертатися, бо мене відпустили лиш на короткий час, а не на цілу ніч.
Але там зачали говорити до него:
— Нічого такого не буде тобі страшного. Може, буде невеличка тобі кара. Лишайся ночувати. Що маєш серед ночі виїхати? Рано поїдеш.
А він каже:
— Якщо так, то піднайдіть мені молодицю, аби я ліг з нею спати. А йому сказали:
— Зараз ми перепитаємося межи гостями весільними. Перепитали. Та й та не хотіла, та й та не хотіла. А його жінка його не пізнала, бо він дома був такий гноєний, такий не підголений, а цей такий файний. Та й каже вона:
— Я би пішла з цим вояком спати в стодолу. Але, — каже, — в мене дитина.
П’ятирічна дитина не хоче лишатися без мами. А він каже:
— То хай з нами йде й дитина.
Та й пішли вони і полягали спати в стодолі. Та й дитина коло них. А як дитина заснула і жінка заснула, «вояк» забирає хлопця і їде додому. А жінку лишає. Жінка рано пробудилася — ані вояка нема, ані дитини. І що тут робити?
І радяться, що їй тепер сказати чоловікови, як приїде додому. І нарадили сусіди:
— Озмім та запалім цисю стодолу, а ти приїдеш т’хаті та й скажеш чоловікови, що хтось запалив стодолу і стодола згоріла, і разом з нею згоріла дитина. «Ми забули за дитину та й повтікали, а дитина лишилася та й згоріла».
Як їй порадили, так вона й зробила. Запалили стодолу, стодола згоріла, а жінка вертається т’хаті. Іде і недалеко хати зачинає голосити. Питає її чоловік:
— Чого ти, жінко, голосиш?
— Чоловіче, — каже, — отаке й отаке. Ми спали в стодолі, а хтось стодолу запалив, і згоріла наша дитина.
Каже їй чоловік:
— Не плач, жінко. Бог дав дитину та й бог дитину взяв. Як будемо жити, діти будуть.
А хлопчика чоловік держав у свого нанашка. Чоловік тепер знав, що правду сказала йому баба коло води — жінці вірити нема що.
І ґаздують вони собі далі. І від того випадку минув рік. А хлопчик у нанашка, і жінка не знає про це. Каже до неї чоловік:
— Ти знаєш що, жінко? Нам би зробити за дитину спомини.
Та й договорилися вони, на яку днину зроблять ті спомини. Жінка приготовила на ті спомини всяку їду. Та й треба закликати на спомини сусідів.
А за три роки до того один сусід прийшов до цего молодого ґазди та й каже:
— Дай мені кобили, аби я собі повозив дров.
— Я не можу тобі дати, бо кобила жеребна. А той сказав йому:
— Куме, я буду брати на сани по пару полін, аби кобилі не було тяжко.
І дав йому ґазда кобилу, а той так клав на фіру тих дров, що кобила пометала лоша. Він узяв те лоша та й загріб у сніг. І вже далі кобилою не возив, а нагодував її, аби вона була повна, аби виглядало, що вона жеребна. І ввечір привів кобилу ґазді. Питається ґазда:
— А що, ти повозив дрова?
— Та брав, куме, по пару полін, аби кобилі не було тяжко. Та дай Боже вам здоров’я, та велике дяковать, що ви мені дали кобилу.
Та й пішов він собі т’хаті, дорогою думаючи, що хитро обманив кума.
А ґазда, який дав кобилу, крадьки дивився, як він возив ті дрова і як загріб у сніг лоша. Та відгріб те лоша з снігу, на плечі його та й приніс т’хаті. І поставив на поді за козел. І відтоді минуло три роки, і те лоша висохло на сухар.
А тепер запросив ґазда на спомини і того сусіда, якому давав кобилу. А на споминах заговорили про коні. А сусід, що брав кобилу, каже:
— Якби мені хто дав коня, що його три роки не випускали із стайні, дав би за такого коня тисячу.
Ґазда йому сказав:
— Я дам тобі такого коня. Давай тисячу.
І той вийняв тисячу і передав йому через людей на другий конець стола. Ґазда хаває гроші в кишеню, лізе на під і здоймає того сухаря, то лоша, що кобила пометала за три роки до того.
— Куме, нате вам коня, що має три роки і з стайні випущений ще не був.
А той каже:
— Та що ти мені даєш?
— Це той кінь, якого ти загріб у сніг. Бери його собі, а гроші мої. Та й той нічого більше не сказав.
Лиш закінчилася бесіда за коня, а нанашко входить до хати з хлопчиком. Хлопчик переступив поріг, зразу пізнав маму і побіг до неї.
— Мамочко, мамочко!
Присутні гості зачали питатися, що то за історія з тим хлопцем була. А господар їм сказав:
— Люди, нічого я вам про це не можу сказати. А як розійшлися гості, він сказав до жінки:
— Якби це був на моєму місці другий, то сказав би тобі ще рік тому: «Я не твій чоловік, а ти не моя жінка». Ти зрозуміла свою вину?
— Зрозуміла, — сказала жінка.