☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Цілюща вода
Українська народна казка Кіровоградщини

Давним-давно в одному селі жила жінка. Ходити вона не могла, бо були у неї хворі ноги. Одного разу приснився їй дивний сон, що нібито явився до неї Бог в образі старезного дідуся. Став дідусь над ліжком біля хворої і промовив:

— Твоя хвороба мине, але ти маєш піти до панського саду. В заростях, де не ступає людська нога, є маленьке джерельце, яке ледь-ледь пробивається. Ти повинна розчистити його і три ночі підряд купатися у чистій джерельній воді. От тоді твоя хвороба відступить.

А село належало злому пану, без дозволу якого ніхто не мав права ступати у його володіння.

Тож дочекавшись наступної ночі жінка зібрала всі свої сили і тихцем доповзла до панського саду. Він був загороджений високим парканом, а в кінці саду — густим-прегустим чагарником, під яким жінка вирішила перепочити.

Аж раптом чує, хлюпочеться водичка. Жінка зрозуміла, що то і є те заповітне джерельце. Зібравши останні сили, вона поповзла на шум води. Добралась до джерельця вся поранена, тіло пік та розривав нестерпний біль, але серце билось і тріпотіло від радості, що знайдено джерело.

Нахилившись над водою, вона вжахнулась свого відображення. Вмить почала розчищати руками джерельце, відчула як заживають рани, як молодіє душа і здоров’ям наливається тіло. Аж раптом десь взялися два голуби, які гулькали над водою, купалися, а потім кружляли над жінкою. Від такого видовища у неї перехопило подих.

Наступні дві ночі жінка та її голуби-охоронці відвідували джерельце, а вода з нього все стрімкіше піднімалась вгору та била ключем. Як і пророкував дідусь, жінка вилікувалась.

Проте не могла спокійно жити, бо мала допомогти стражденним. Вона наважилась піти до пана і розповісти про цілюще джерело. Пан, почувши розповідь жінки, розлютився, але потім упізнав, що це і є та боляща, яка роками лежала у ліжку, а тут прийшла до нього з проханням. Він змінив свій гнів на милість. Покликав садівників, наказав розчистити доріжку до цілющого джерельця, обгородити його, поставити стіл та лавочку. Стала цілюща вода доступною і для бідних і для багатих.

Кажуть старі люди, що два голуби прилітають щоночі, і то зовсім не голуби, а янголи, які роблять добро людям.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

235 (8135). Цілюща вода. СУС —, новотвір. Записав Головань Артем 2010 року. Тущенко Ївга Михайлівна (1919). Кіровоградська область, Добровеличківський район, Гнатівка