☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Чарівний кущ
Українська народна казка Кіровоградщини

Не за синіми морями, не за чорними лісами, а тут, на нашій славній Україні, жили мужні козаки. Вони дуже любили свою землю, захищали її від ворогів.

Так і того разу. Попрощалися вони зі своїми дружинами, дітьми, матерями і пішли боронити Батьківщину від злих татар.

Ідуть степом, сонце пече, пити хочеться, сили вже покидають…Коли дивляться, розкинувся біля шляху кущ, а на ньому сяють червоні, як краплі крові, ягоди.

Підійшов козак до куща і каже іншим:

— Хлопці, яка краса! Ягоди, немов чарівні!

Раптом озвався до них розкішний зелений кущ:

— Сини мої, з’їжте моїх ягід!

Здивувалися хлопці.

— А що, скуштуємо, — сказав один козак.

Поїли козаки ягід тих і раптом сталив відчувати, як силою почали наповнюватися їхні груди, куди й поділася втома і спрага. Вклонилися козаки рослині і пішли далі.

Почався бій, жорстокий бій. Летіли голови ворогів, текла рікою кров, а козакам хоч би що. І зрозуміли вони, що поїли чарівних ягід рідної землі.

Повертаючись з перемогою, прийшли до того куща, вклонилися низенько.

— А що, смачні мої ягоди? — озвався кущ ніжним жіночим голосом. — Мої ягоди чарівні. Вони продовжили вам життя за те, що ви мужньо захищаєте рідну землю.

Це була калина. З тих пір калина вважається святою і є символом України.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

112 (7995). Чарівний кущ. СУС —, новотвір. Записала Лавренюк Анастасія 2010 року. Жосан Валентина Федорівна (1938). Кіровоградська область, Олександрійський район, Грузьке