☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Чому буває сумне сонце
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Жили собі чоловік та жінка, які мали сина і дочку. Дочка була найкраща в світі. Ось одного разу сонце вкрало її собі за жінку. Після цього брат пішов її шукати туди, де заходить сонце.

Сестра побачила і вибігла до нього та й каже:

— Сховайся в льох, бо як прийде сонце, то запече тебе.

Брат швиденько заховався в льох. Коли прийшло сонце, то воно роздягнулось і повісило свої ризи на льосі та й пішло в хату. Сестра, побачивши, що сонце повісило ризи, швиденько побігла до брата, який чуть не вмер від жари.

Тоді сестра відлила його водою, і вони пішли в хату. Вони привіталися з сонцем, посиділи, поговорили, а тоді сонце просить брата, щоб він пішов за нього на небо хоч на один день. Він згодився, надів ризи і пішов на небо.

Коли виліз, то він пішов на ті місця, де сонце снідає, обідає та вечеряє, то побив миски, порозкидав ложки, зловив вітра та мороза, набив їх за те, що перешкоджали йому в дорозі. Злазячи з неба, поламав драбину, прийшов до хати, де спало сонце, скинув ризи і разом з сестрою втекли.

Коли сонце встало і хотіло скоро вилізти на небо, то ніяк не можна було. Поки воно лагодило драбину, то брат із сестрою вже втекли.

Сонце побачило безладдя на небі, було цілий день голодне, то так було розсердилось, що цілий тиждень не показувалось людям.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

283 (7418). Чому буває сумне сонце. СУС-. Записала Кириленко Анастасія Віталіївна 2009 року. Кириленко Раїса Михайлівна (1949). Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар’янка