☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Чому травень на березень сердиться
Українська народна казка Полтавщини

Було це давно. Позвав березень квітня до себе в гості. Квітень поїхав возом, а березень зіпсував погоду: сніг, мороз, завірюху наслав, та так, що прийшлось квітню додому повертатись.

На наступний рік знову поїхав квітень до березня в гості, тільки не возом, а саньми. Березень знову зіпсував погоду: пустив тепло, розтопив сніг. Річки розлилися і мусив квітень знову повернутись додому.

Зустрівся тоді квітень з травнем і розповів про свою біду:

— Кожен рік хочу поїхати до березня в гості, та ніяк не доїду, — ділився своїм горем квітень, — поїду возом — повернеться зима люта, поїду саньми — все розтає.

Тоді травень порадив квітню:

— А ти зроби так: візьми сани, воза і човен. Тоді обов’язково доберешся до березня.

Послухав квітень поради травня і зробив так, як той йому радив: їде саньми, а воза і човна везе із собою.

А березень знову почав бавитись з погодою: послав тепло і розтав сніг. Квітень швидко замінив сани на воза, поклав на нього сани і човна, і їде далі. Знову мороз послав березень. Квітень пересів на сани, поклавши на них воза і човна. Тоді березень розпустив річку, що ні возом, ні саньми не проїхати. Квітень посміхнувся, пересів у човна, переклав туди воза і сани, і спокійно поплив річкою.

Яке було здивування березня, коли до нього в гості завітав квітень.

— Як ти потрапив до мене? Хто навчив тебе? — допитується березень.

— Дякуючи травню, що дав мені таку пораду, я приїхав до тебе в гості, — говорить квітень.

Розсердився березень і говорить:

— Ах ти ж травню, сякий-такий. Ось я тобі крильця пообщипую.

З того часу дуже часто у травні бувають морози такі ж, як і в березні. Мабуть, це тому, що до цього часу березень на травень сердиться.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

39 (4895). Чому травень на березень сердиться. СУС —. Записала Торіна Г. М. 2008 року. Репало Катерина Сергіївна (1928). Полтавська область, Полтавський район, Тростянець