Шестилітня дочка бідняка
Українська народна казка Покуття
Був бідний чоловік. У него було семеро дітей. І він не мав ніякого виходу, не мав чим ті діти годувати. І собі подумав: «Піду я до пана заробити, може би мені дав корову межи діти». Пішов він до пана і сказав:
— Коло мене біда. Може би ви мені нагилили яку роботу, аби я дістав у вас за роботу корову і діти мої мали молоко.
Пан з ним ся погодив.
— Добре, Йване, будеш у мене пасти худобу. В кінци року я тобі дам корову.
Скінчився рік, Іван пана запитує:
— Коли ви мені корову дасте?
— Добре, Іване, корову тобі дам, але ще мені відгадай три загадки. А Йван запитує пана:
— Які загадки?
А пан йому каже:
— Що на світі найсолодше, що на світі найситіше і що найпрудкіше? Іван дуже задумався. «Аби се шлях трафив, — думає дорогою. -
Рік у пана худобу перепас, а пан ще мені задає якісь загадки. Я навіть не знаю, що йому на се відповісти».
Приходить він додому дуже задуманий. А наймолодша дівчинка, сема, питає його:
— Дєдю, чо’ ви так задумалися?
Він їй говорить, що рік відпас у пана худобу і думав, що пан дасть корову, а пан якісь загадки загадує.
—...А я не знаю, що йому на сі загадки відповісти. Та й через то я так задумався.
А дівчинка питає дєдю:
— А які він вам загадки завдав? Тато відказує їй:
— Що на світі найситіше? Що найсолодше? Що найпрудкіше? Такі три загадки.
А дівчинка йому каже:
— Дєдю, та це прості загадки.
І дєдя дуже ся втішив, що його дівчинка розумніша, як він. Каже дівчинка:
— Перша загадка — що найситіше? Це наша українська земля. Друга загадка — що найсолодше? Найсолодший людині сон. Третя загадка — що найпрудкіше? Найпрудкіша думка людини.
Вертається він до пана, а пан його запитує:
— Ти надумав тих три загадки?
— Надумав, — каже.
Та й каже він панови, що найситіша наша українська земля, найсолодший для людини сон, а найпрудкіша думка. А пан Івана запитує:
— Хто тобі це підказав? Ти се не сам надумався. А Іван каже панови:
— В мене є маленька дівчинка, яка ще до школи не ходить. Се вона мені сказала.
А пан не міг собі уявити, що така маленька дівчинка могла відгадати його загадки. Ще до школи не ходить, а така мудра. І подумав собі пан: «У мене є вже велика дівчина, а вона того не знає». Та й каже пан до Івана:
— Що, в тебе така мудра дівчина?
А то колись пани думали, що все панське мудре, а хлоп на селі дурний. Дає пан Іванови варене яйце і каже:
— Аби ти приніс з сего яйця куря.
Іван приносить се яйце додому і знов задумався. І каже свої дівчинці:
— Дав мені пан варене яйце, аби з сего яйця вийшло куря. А вона каже:
— Дєдю, та це не страшне. Дістаньте в когось трошки пшона. Зваримо з него кашку, і понесіть її панови, най ту кашку посіє. Аби ся вродило і було чим куря годувати.
Приніс він панови то пшоно зварене, а пан йому каже:
— Як твоя дівчина аж така мудра, най виконає моє завдання.
Як виконає, я тобі даю не одну корову, а половину маєтку. Щоби вона вночі, в дванадцятій годині, принесла мені подарунок. Аби я видів той подарунок, але не мав. І аби вона йшла й не йшла, їхала й не їхала. І була не взута і не боса. І була в мене в дванадцятій годині ночі, як дзиґарок.
Пан собі подумав, що її роздеруть пси. А дедя знов задумався: «Пропав мій рік роботи, пропала моя корова. Дівчина моя тут нічого не видумає». Приходить він додому, і знов дівчинка питає: — Чого, дєдю, задумані?
— Як мені, доню, не задуматися, як я рік у пана худобу пас, аби заробив вам коровку і молоко би-сте мали, а пан видумує то загадки, то думки його відгадувати. Та й сказав таке, що ти, дитино, не годна його виконати.
І сказав він їй, що хоче пан. А вона й каже:
— Дєдю, то не страшне. Вона сказала дєдеви:
— Дістаньте мені живого воробця і живого зайця. І ми з вами пана перехитруємо. Він думає, що мене мають пси роздерти, а то його колись мають роздирати.
Дєдя дістав їй воробця, злапав у сільце живого зайця. Бере дівчина воробця в пазуху, а зайця в мішок. Подивилася на дзиґарок, аби вона точно в дванадцятій годині була в пана. І бере мішок з зайцем і воробця і йде до пана. Взяла вона довгий патик і сіла на него, гей як то діти сідають «на коня». Се так вона не їхала й не йшла. Одна нога була в неї боса, а одна взута.
А пан наказав своїм слугам:
— Ниньки рівно в дванадцятій годині ночі має прийти до мене дівча мале. Аби ви до того, перш ніж буде дванадцята, за п’ять-десять хвилин поспускали всі пси. Коли дівча буде пукати в браму, аби ви пустили його досередини. І пси його розірвуть на шматки.
Була за дві хвилини дванадцята, як вона загримала в браму, сторожі пустили її до середини. Дівча зробило два кроки від брами, дивиться, летять пси. Добігають пси до неї, а вона витрясає з мішка зайця, і всі пси полетіли за зайцем. А вона за той мент вбігла до панського покою.
Пан спав, і форточка у вікні була відкрита. Пан прокинувся, а вона витягає з пазухи воробчика і подає панови.
— Маєте подарунок від мене.
Пан посягнув рукою, щоб того воробчика взяти, а вона пустила його, і він вилетів форточкою надвір. Тоді пан підоймається з постелі і дивиться, як вона їхала і в чім убрана. Дивиться, одна нога взута, а друга боса. І сидить вона на патику. І подумав пан: «Вона йшла й не йшла». Так, як він сказав. І він собі подумав, що дівча все виконало, що він сказав дєдеви. І собі подумав, що з цим дівчам нема що далі заводити. «...Бо я програю всю господарку свою». І наказує дівчині, щоби прийшов дедя до него на розправу.
Прийшов дєдя, і каже йому пан:
— Слухай, Іване, може, би ми погодилися так? Аби ти мені віддав цю малу дівчину, і я взяв її за свою. А на ті діти, що в тебе дома, я тобі даю добру корову. І як тобі буде чого бракувати, прийдеш до мене, і я тобі допоможу. Але би ти віддав мені цю дівчинку.
Іван з паном на все погодився.
— Най буде дівчина у вас.
Дівчина приходить до пана, пан убирає її у нове вбрання.
— Я буду тобі татом, а моя жінка мамою. А як я десь поїду, а хтось прийде на якусь пораду, аби ти заступала мене.
Бо колись люди йшли до пана радитися, що їм робити. На другий день пан виїхав з дому по своїх потребах. Залишається за него се дівча.
А три гендляри купили три кобилі. І їхали вночі та й стали відпочити, і одна кобила вродила лоша. Вони пробудилися і стали сваритися. Той каже:
— Се моя кобила вродила. Другий каже:
— Нє, моя. А третій:
— Моя.
Та й нарешті вони подумали: «Що будем сваритися? Підем до пана на пораду». Приходять до пана, дивляться, маленька дівчинка бігає по подвір’ю. Питають вони її, чи є дома пан. А вона каже:
— Пан поїхав туди й туди. І питає вона:
— А що ви хотіли від пана? Може, я вам поможу в ті справі? Вони собі думають: «Що ти, дівча, можеш нам сказати?»
— А я менше від пана не знаю, — каже дівчина, — а може, й більше. Скажіть, яка у вас справа.
А вони їй розказують:
— Нас три, ми купили на ярмарку кожний по кобилі. Їхали з ярмарку, були дуже трудні, зупинилися, дали коням їсти, а сами лягли відпочити. За той час, коли ми спали, народилося лошатко. І ми не знали, чия кобила лошатко вродила, і стали перечитися.
А дівчина їх запитує:
— З вас кожний знає, котра чия кобила?
— Знаєм, — кажуть вони.
Заїдьте на подвір’я, запріть браму, відведіть лоша на двадцять метрів і порозсилюйте кобили. Котра кобила побіжить д’лошаті, отого й буде лоша.
І так вони зробили. І поїхали відти. І дивувалися:
— Нас три таких великих не могли сами собі порадити. Аж порадила така маленька дівчинка.
І на цім конець.