☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Як адвокат допоміг чоловікови
Українська народна казка Покуття

В одному селі жив господар, який мав і худобу, і коні, і поле своє. І любив він кожного базарного дня їхати на базар. І кожного разу він в обідню пору вертався додому, щоб обідати дома.

Одного разу він дуже пилувався додому, людей у місті було багато, і він ніяк не міг проїхати. Усе кричав «Гов» та «Гов, дайте дорогу! Гов!» і таки зачепив якогось жида, і той жид потерпів і попав у лікарню.

Лежав жид у лікарні і лікувався, а за той час перевідався, що це за чоловік його збив і з якого він села. І подав справу в суд. Коли чоловікови прийшов виклик на суд, він почав шукати адвоката, бо треба було на суді захищатися.

Адвокат попросив його розказати все точно, як воно було, бо він мусить знати справу, знати, як захищати чоловіка. Вислухав його адвокат і сказав так:

— Я можу цю справу зробити, якщо ви будете на суді говорити тіко то, що я вам скажу.

А той каже:

— Я буду так боронитися, щоб я не програв, бо я не винен. Адвокат сказав так:

— Ви на суді прикиньтеся німим, і все буде добре.

— Але за це, — каже, — мене можуть іще більше покарати, бо це ж буде неправда.

А адвокат своє:

— Ви на суді маєте бути німим.

Прийшли вони на суд. А жид уже вийшов з лікарні, йому стало легше. Суд став розбирати справу. І сказали цему чоловікови:

— Ви мусите поповнити всі кошти, які жид потратив на лікування. Ви винні, ви чоловіка побили. Що ви думаєте? Як ви думаєте розрахуватися з ним?

А він не обзивається. Один раз вони його запитали, другий раз, а він далі не обзивається. Третій раз запитали — те саме. Це вже їм надоїло. А адвокат тоже мав велику видержку, нарешті він сказав так:

— Що ви, не бачите, що чоловік німий? Він нічого не може говорити.

Жида ці слова вкололи. Він говорить:

— Який він німий, як він кричав на все місто: «Гов! Дайте дорогу!». А суддя сказав:

— Якщо ви чули, що він просив вас уступитися з дороги і кричав «Гов! Гов! Дайте дорогу!», то чому ви не вступилися? Значить, ви сами винні. Тепер ви заплатіть йому за день, що ми його викликали на суд. Він стратив день і гнав своїх коней. А свою шкоду ви сами поповнюйте. Як ви були ушкоджені і лікувалися в лікарні, то ви сами цего хотіли.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

Снятин, Снятинського району, Івано-Франківської області 2 листопада 1986 року Козьмик Василь Тодорович (1930)