☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Як знайшлася мати
Українська народна казка Гуцульщини

У одних людей була молода дівчина. І вона стала груба. Батьки відогнали її геть від хати. Вона пішла на третє село, найшла одну жінку в маленькій хатинці і стала в тої жінки жити. Заків вона була годна, носила старій жінці дров з лісу, води, помагала город обробляти, жінка її хотіла й любила. А як вона народила хлопчика, та бабка сказала, аби вона собі йшла геть. Подумала дівчина: «Що я буду робити з цею дитиною? Вона мені світ зав’язала». І лишила вона дитину в ярку коло потоку.

А там два хлопчики пасли худобу. Вони почули крики дитини і прийшли до неї. Той собі хотів узяти дитину, а той собі. І один з них сказав:

— У тебе є сестричка, а в мене нікого нема. Я хочу мати братіка. Я беру цю дитину собі.

Приніс він дитину додому. Мати не хотіла тої дитини, але послухала свого сина і лишила дитину в себе. Син сказав, що буде допомагати їй бавити дитину.

Той хлопчик ріс і виріс на великого. Той, що його найшов, вивчився на лікаря, а знайдений хлопчик вивчився на шофера.

А та дівчина пішла далеко від тих місць і вивчилася на продавця. І робила вона в продуктовому магазині. А її син-шофер поїхав одного разу в дорогу і забіг у той магазин. І продавщиця йому дуже сподобалася, хоч і старша за него була. Він не знав, що то його мама.

На другий день він знов забігає в той магазин. І каже тій продавщиці, що хоч він дуже молодий, але хотів би з нею женитися. І забирає її з собою, щоб показати своїй батькам і спитати, чи позволять на ній женитися.

Їдуть вони дорогою і говорять між собою. І заїздять у те село. І вона те село пізнає. Їдуть попри те село, де його пастушки найшли. І зачав він їй розказувати:

— Тут мене брат найшов коло потоку... Тоді вона кидається йому на шию і каже:

— Я мати твоя.

І розказала, як її прогнали з дому і вона змушена була кинути дитину.

Він привіз її до батьків і сказав, що найшов другу матір. І схилився на стіл, і заплакав.

А вона була дуже гарна, і з нею оженився його брат, той, що його найшов.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

Уторопи, Косівського району, Івано-Франківської області 7 квітня 1985 року Михайлюк Марія Іванівна (1933 року народження)