Будь ласка, не називайте підприємців волонтерами!!!

Українські казки

Як пастух одружився на царівні
Українська народна казка Чернігівщини

Не за полями широкими, не за морями глибокими, не за горами високими жив собі цар. Була в нього єдина дочка. Та така вередлива, хоч і дуже гарна. Та й на порі вже була царівна. Багато заморських царів сваталося до неї, та жоден не впав їй в око. Засумував цар, бо втратив усяку надію видати доньку за багатого жениха.

Була неділя. Знічев’я, щоб якось збути час, цар зайшов до церкви. Там він почув чудовий спів парубка, що вирізнявся у церковному хорі. Надумав цар запросити юнака до себе в гості, може, розтопить його спів льодяне серце доньки.

Скоро причепурений та добре вбраний пастух з’явився в палаці. Почав співати і на нього звернула увагу царівна. Ніжний голос і козача врода підкорили дівоче серце. Закохалася вона у співака-пастуха. А юнак так старався співати, що через кілька днів втратив голос. Вигнала його царівна. А він так полюбив її, що уже не міг без неї жити.

Недалеко від палацу стояла хатина, а в ній жила знахарка, яку всі прозивали відьмою Вівдею. Вона була доброю, але люди її боялися і обходили стороною. І лише коли траплялася якась велика біда, наважувалися прийти.

Ішов він по дорозі та й думав, як зайти, коли бачить, а за ним котиться колесо. Згадав вродливий юнак бабусину розповідь про відьом і здогадався, що це відьма. Докотилася до нього Вівдя і каже:

— Добрий молодець! Я хочу тобі допомогти. Іди за мною.

І покотилося колесо далі, а юнак пішов за ним. Дала йому Вівдя чар-зілля, випив хлопець його і став співати ще краще, ніж доти.

Повернувся до стін царського палацу й заспівав. Ожило серце царівни, полетіла вона до нього сивою горлицею і промовила:

— Я твоя навіки!

Скорився цар долі та й дав згоду на шлюб своєї доньки з пастухом. А цариця зробила його придворним бандуристом і управителем всіх маєтків.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

121 (4309). Як пастух одружився на царівні. СУС —. Записано 2008 року. Ковтун Іван Опанасович (1922). Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, Бахмач