☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські казки

Як чоловік навколо кухні танцював
Українська народна казка Гуцульщини

В однім селі жили собі чоловік і жінка. Чоловік у полі працював: орав, скородив, сіяв, носив. А жінка вдома всьому лад давала: їсти варила, хліб пекла, прала, шила, корів, свиней, курей доглядала — робила все, що жінці належить робити. А чоловік приходить увечері додому і свариться:

— Ти сяка-така, лиш навколо кухні танцюєш. Жінка відповідає йому:

— Добре, я піду в поле, посію, поскороджу, а ти будь дома і будеш навколо кухні танцювати.

Зрадів чоловік і думає: «От добре, що я буду дома крутитися. Відпочину».

На другий день рано іде жінка в поле і наказує чоловікові масло сколотити, худобу нагодувати, напоїти, курчат глядіти. Пішла вона в поле, а чоловік думає, як скоротити роботу і добре виспатися. І придумав.

Щоб не глядіти курчат, узяв довгий мотузок і всіх до одного за лапки поприв’язував до квочки. А щоб скоріше сколотити масло і хліб спекти, маслянку з сметаною причепив до пояса. Він місить у кориті тісто, а маслянка хитається, масло б’ється. І так він за цією роботою заготувався, що й не помітив, як надлетів половик, схопив квочку, а за нею потяглися на мотузку всі курчата. Як почув він надворі лемент, вибіг з хати, ненароком зачепив маслянкою за одвірок, накривка впала. Він біжить, а сметана по землі розливається. Як побачив курчат з квочкою в повітрі, то замало не зомлів.

Забавився він на дворі, а тим часом свині, голодні, як вовки, забігли в хату і зіпсували все тісто. Заходить він у хату, сів, подумав і почав усюди наводити порядок. Взяв те тісто і дав його свиням.

А в цей час жінка гарно управилась зі всім у полі і приїздить додому. Побачила вона, як чоловік ґаздує, і лиш у долоні сплеснула. А чоловік перепросив жінку і каже:

— А я думав, що ти лиш навколо кухні танцюєш.

Кажуть люди, що жінка тримає в хаті три вугли, а чоловік — четвертий.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

Середній Березів, Косівського району, Івано-Франківської області 10 січня 1986 року Степан Іванович Куничич (1898 року народження). Записали учні Середньоберезівської школи під керівництвом вчительки Сулятицької Марії Миколаївни (1927 року народження). Записи отримані від М.М.Сулятицької