☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Богунова гора
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Вище села Малий Бузуків, яке розташоване на високому правому березі річки Тясмин є гора, яка називається Богунова. За переказами старожилів назва дана в честь ім’я козацького полковника Івана Богуна.

Треба сказати, що село Малий Бузуків, яке розташоване поруч нижче по течії Тясмина, є найстарішим поселенням Смілянського району. В часи Хмельниччини була Олов’ятинська сотня Чигиринського полку.

З вуст в уста люди переказують, що в той період на цій горі відбулася битва козаків з ляхами. Козаки, на чолі з Іваном Богуном, розбили ляхів. З тих пір гора називається Богуновою. Ясного дня, піднявшись на цю гору, можна побачити навколишні села: Вергуни, Бузуків, Степанки, Хацьки, Білозіря, та місто Черкаси, які лежать на лівому пологому березі Тясмина.

Переказують, що десь в тому місці стояла фортеця, з якої спостерігали за тим, що діялось навколо. По правому високому березі річки була нагороджена система сигнального зв’язку для попередження нападу ворогів.

Зараз цей пагорб засаджений лісом, в ньому є два яри. В них виходять на поверхню камінці-пісковики дуже великої форми. Під ними вільно можуть ходити люди.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

5. Богунова гора. Записано в селі Малий Бузуків Черкаського району від Майданиченко Ольги Іванівни (1924) 2008 року.