☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Заступниця
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Українські землі протягом двох з половиною століть перебували під гнітом монголо-татарських завойовників. Це були роки, коли напади на Україну досягали розміру жахливої стихійної біди.

Щорічно нападники забирали в неволю тисячі українців, які зазнали нелюдських страждань. Їх жорстоко били, змушували тяжко працювати, продавали в рабство, розлучали дітей з батьками, з сестрами, братами. Щоб запобігти втечам, їх таврували на обличчі, або калічили. На ніч полонених закривали в хліві, як худобу.

Через наше село Тимошівка протікає річка Бендерка, яка впадає у ставок села Полковниче. Русло річки омиває високу скелю із двома входами, які вже залила вода. Розповідають старожили, що то початок підземелля, яке має два виходи. Один веде до приміщення Іваньківської лікарні, а інший, на Полустанок (до залізничної дороги на Шпилі).

У роки монголо-татарських нападів, тимошівці ховалися під землю і втікали цими ходами від завойовників. За переказами цю печеру стали називати Заступницею тому, що вона зберегла багато людських життів у важкі роки поневолення.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

55. Заступниця. Записано в Тимошівці Кам’янського району від Мельник Ганни Петрівни (1925) 2008 року.