☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Зачарована борозна
Легенда Поділля

З давніх-давен жителями села Махаринці передається легенда про зачаровану борозну, якою пан Абрамович оборав село двома волами-близнюками і двома братами-близнюками, яких взяв за погоничів, щоб відвернути від його маєтностей та угідь будь-яке лихо. Так порадив йому колись старий віщун. Пан наказав конюху пильно стежити за волами на стайні, а бабі повитусі за народженням дітей в селі.

Одного весняного дня панові принесли дві очікувані звістки: про народження волів-близнюків і братів-близнюків одночасно. Пан приставив до них слуг, наказавши гарно доглядати як волів, так і дітей, аби росли здоровими.

Швидко пролетів час. Хлопці змужніли і навчилися вправно орати панову землю. Якось навесні після Благовіщення запряжені воли з братами-погоничами рано-вранці вирушили в поле, щоб разом зі сходом сонця виконати ритуал, який вимагав прокласти дві борозни навколо панських угідь.

З того часу пройшло кілька століть. Багато відбулось історичних подій, багато бур і негод пролетіло над селом, але жодна з них не зачепила затишних осель махаринчан. І передається з покоління в покоління легенда про оберіг села — зачаровану борозну.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

58. Зачарована борозна. Записано у с. Махаринці Козятинського району від Тодчук Степана Федоровича (1914) 2009 року.