☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Кармелюкова криниця
Легенда Поділля

Відколи себе пам’ятаю, то завжди знала, що в лісі біля села є загадкова Кармелюкова криничка. Цікаво було знати і про самого Кармелюка. Коли підросла, любила довгими зимовими вечорами слухати дідусеві розповіді про село, людей, їхні долі.

Одного разу дідусь розповів мені про народного месника, борця за волю Устима Кармелюка та його друзів. Нелегким це був період в історії. Не зміг стерпіти наруги над собою і людьми, підняв хлопців на боротьбу з панами. Існує думка, що в наших лісах і находився табір повстанців. І тут над невеличкою річечкою знайшли вони джерело, розчистили, обмурували.

А коли почалося за ними гоніння, то народні месники закопали в пагорбі неподалік численні скарби, награбовані в багачів. А криничка мала слугувати своєрідним знаком для повстанців, які розділилися на групи і пішли в різні сторони, втікаючи від переслідувань.

Пройшли роки, загадкова криниця напуває перехожих прохолодною і смачною водою, а земля хранить в собі віковічні таємниці.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

44. Кармелюкова криничка. Записано у селі Червоне Барського району від Греська П. П. (1941) 2009 року.