☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Козацький дуб
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Біля Виграєва шумить своїми деревами старий ліс. На сході, в напрямку міста Корсуня, є урочище, прозване Різаним Яром. Події, які в ньому відбувалися, пов’язані як із козацькою добою, так і з Великою Вітчизняною війною. Багато різанини було в тому яру, багато крові пролив український люд, визволяючи рідні землі від ворогів.

В центрі лісу стояв величезний старий дуб, стовбур якого могли обійняти 8-9 осіб. Він був дуже високий, на його вершині сиділи вартові і стежили за тим, що діялось навкруги. Кажуть, що сам Богдан Хмельницький любив сидіти у холодку під крислатими вітами дуба, спершись спиною на стовбур. Біля дуба була велика галявина. Тут козаки збиралися із своїм гетьманом на раду або просто посидіти і поговорити.

Кожного року до Козацького дуба приїжджало багато туристів як з нашої країни, так і з-за кордону. І ось недавно, у 90-х роках минулого століття, приїхали до цього знаменитого дуба туристи з Польщі. Перед українцями вони вихваляли Козацького дуба, та незабаром після їх від’їзду цей славний дуб, на жаль, згорів. Вдалося тільки врятувати близько двох метрів висоти дерева від землі. Паліїв не знайшли, а переказ про славний Козацький дуб передається з покоління в покоління.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

55. Козацький дуб. Записано в селі Виграїв Корсунь-Шевченківського району від Гарап Марії Степанівни (1935) Куклою В. Б. 2008 року.