☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Космічне озеро
Легенда Чернігівщини

Біля нашого села є невелике озеро Космовка. Це озеро особливо славиться серед рибалок. Карасі, плотва, краснопірки, окуні, щуки — це ще не повний перелік риб, які живуть тут. Озеро глибоке, вода в ньому світла і чиста, а поверхня майже вся покрита лататтям білих лілій та жовтих.

Космовка живиться за рахунок розливів води весною та підземних джерел. Мабуть, саме підземні джерела і роблять воду в озері прохолодною і світлою. Фантастичне озеро!

Не менш фантастична легенда про назву цього озера. Коли я ще не ходив до школи, то вже знав її. А почув від старих дідів, які їхали разом зі мною і татом на сінокіс конем.

Колись дуже давно біля нашого села з неба впало щось схоже на метеорит чи його осколок. В яму, яка утворилась в результаті падіння, почала поступати вода. Так утворилось озеро. Його форма справді нагадує кратер, тільки з виростом. Так і стало озеро Космовкою. Таку ж історію розповіла і моя бабуся, коли я її запитав.

Я дуже люблю це озеро не тільки з рибальських інтересів, а й через його красу. Завжди цікаво пройтись по березі Космовки, в будь-яку пору року, особливо вранці чи ввечері. Тоді озеро зачаровує красою. Так і чекаєш, що з верби, нахиленої над водою, зараз випливуть русалки, а в гіллі дерева заговорять мавки. Навіть у негоду воно не втрачає своєї краси та неповторності. Біля озера дуже гарно проводити пікніки та дозвілля.

Я дуже люблю це озеро, бо серед інших озер, яких у нас є багато, воно найкраще.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

54. Космічне озеро. Записано в Змітневі Сосницького району від Воринної Надії Федорівни (1937) 2008 року.