☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Кудьова криниця
Легенда Поділля

Недалеко від того місця, де ріс кучерявий дуб, знаходиться Кудьова криниця. Її історія та історія кучерявого дуба взаємопов’язані. В свій час криниця була дуже глибокою. Хто її викопав, невідомо. Але легенда розповідає, що перед битвою кримський хан захотів напитися води з цієї криниці.

Коли він нахилився, щоб зачерпнути води, з його голови впала в криницю ханська шапка. Криниця була настільки глибока, що дістатись її дна було неможливо. Татари втратили в цій битві все — від шапки до війська.

В 70-х під час будівництва шосейної дороги робітники натрапляли в глинистому ґрунті на кістки полеглих. Відомо також, що діти, які вели розкопки в картері, знаходили шаблі та кинджали. Але це ще не все. В легенді розповідається, що хан пообіцяв повернутися за своєю шапкою перед кінцем світу.

В 50-их роках до Кудьової криниці приїжджали невідомі люди, які у скафандрах хотіли спуститися на дно і відшукати ханську шапку. Але це виявилося неможливим.

Ця криниця ховає в собі ще одну таємницю. Коли довго не було дощу, жінки-вдови з села Васьківчики йшли до криниці і виливали її. Зразу ж на другий день пішов дощ.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

57. Кудьова криниця. Записано в Васьківчиках від Пастеру Марії Андріївни (1913) 2008 року.