☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Купельський чорний шлях
Легенда Поділля

На південь від села Заслучне, кілометра за півтора від села проходить прадавній Купельський шлях, а починається він біля Кам’янця-Подільського.

Містечко Купель славилось здавна своїми ярмарками. Споконвіку цим шляхом простували селяни до Купеля, щоб купити, продати, обміняти свій товар, або просто повеселитись. А шлях одержав і нову назву, страшну назву — Чорний.

Це сталося після того, як в бою з татарами у 1593 році велика група українських козаків попала в полон. Вороги придумали страшну кару для них. Вздовж купальського шляху були поставлені стовпи і кілки, на яких були повішені і посаджені на палю народні месники. Рідних до шляху яничари не допускали. Крик і голосіння тамували люди по ярах і лісах, там, де ховались.

Цілий місяць трупи висіли на стовпах і кілках. Яструби і вороння клювали мертві понівечені тіла. З тих пір Купельський шлях став називатись чорним.

Він простягнувся попід лісове урочище, що називається «Калинник». В тому місці, де шлях повертає на Юхт (Ульянівка №2) в долині знаходиться болото, на місці якого в період Великої Вітчизняної війни був став. Старожили твердять, що в роки війни, а саме в 1941 році там були затоплені кілька німецьких танків. Далі Купельський шлях простягається аж до Вінницької області.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

59. Купальський чорний шлях. Записано в Заслучному Красилівського району від Партасюк Никанора Петровича (1915) Кривоносова Валентина 1989 року.