☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Максим Кривоніс
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Я почула цю легенду від нині покійного місцевого краєзнавця Івана Петровича Гуріненка.

Протягом усього свого існування український народ прагнув до волі, щастя, справедливості, а його пригноблювали, над ним знущалися різні завойовники.

Дух визволення який жив у серці нашого народу впродовж віків, піднімав на боротьбу його кращі сили. Козаки були свободолюбними. Билися вони завзято, забуваючи про власне життя. Серед них був і легендарний Максим Кривоніс. Народився він на Правобережній Україні. Народна дума називає його Вільшанським.

Жорстоке переслідування ворогів заставило Кривоноса привезти свою родину до Вільшани. Зпочатку вони переховувались у вільшанських козачих льохах, а Максим тим часом продовжував вести нерівну боротьбу з ворогом.

Згодом друзі Кривоноса сховали його родину в монастирі, що був розміщений в селі Товста.Черниці допомагали сімєю полковника вижити. Згодом побачили, що можуть розправитись з родиною і порадили змінити своє прізвище на Горбонос і переселитися з монастиря в село. І сьогодні в селі Товста є кілька сімей, що носять прізвище Горбонос.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

2. Максим Кривоніс. Записано в селі Товста Городищенського району від Погорілої Лілії Олександрівни (1935) 2008 року.