☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Про Богданів дуб
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Стоїть під Городком дуб, не одне століття прожив він, хоча його й тепер називають столітнім. Було це давно, ще коли йшла визвольна війна українського народу з поляками. Після Переяславської Ради Богдан Хмельницький разом з козацькою старшиною об’їжджав звільнені села і міста. Побував він і в наших краях. Наші землі були окраїною Переяславського князівства. Щоб знав народ, що свою землю треба берегти, щоб знали всі, що біля древньоруського городища, колись зруйнованого половцями, був Богдан Хмельницький із своїм причтом, то треба залишити про це якийсь пам’ятний знак.

І сказав тоді гетьман своїм супутникам, щоб вибрали молоденький міцний дубок, розчистили навколо нього місце, а він розігрів на вогні свою мідну печатку і приклав до молодого деревця в кількох місцях. Ріс дубок, більшали печатки-знаки. Не забув народ, як гетьман закликав народ берегти свою землю, бути завжди дружніми, сміливими. Наказував берегти це деревце як свідка великих історичних подій.

Стоїть і тепер цей дуб під городком, зустрічає схід сонця шелестом листя, розповідає про давні часи, про великі битви українського народу з ворогами. Стоїть і береже рідну землю. Люди його називають Дубом Хмельницького.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

36. Про Богданів дуб. Записано в селі Велика Бурімка Чорнобаївського району від Ганнесина Андрія Хомича (1916).