☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Сонна гора
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

У Квітках чимало історичних і пам’ятних місць. Одне з них — Сонна гора, про яку існує кілька легенд.

Одна з них твердить, що на цій горі козаки порубали сонних татар, які напали на тутешній край. Татари дійсно напали на Надросся, чинили страшні злочини, вбивали і полонили людей. Був пограбований і монастир у нашому селі, поблизу якого знаходиться Сонна гора.

Більш ймовірною про походження назви гори є інша легенда. До квітчанського монастиря у святкові дні сходилося багато богомольців. Приходили вони звечора, залишалися на ніч. А в зв’язку з тим, що в монастирі не було приміщення для ночівлі, прихожани на цій горі відпочивали.

Ще за пам’яті нашого старшого покоління тут росли багатовікові дуби, під якими буяла розкішна трава. Отже, місце було чудове.

Але з часу татарського нападу монастир пустував, а Сонна гора не приймала прихожан. Лише в 1808 році за вказівкою чигиринського єпископа Антонія монастир було розібрано для будівництва дзвіниці і з’єднуючого коридору церкви в Квітках. Двома століттями раніше тут побували повстанці на чолі з Северином Наливайком, коли йшли з уманських лісів на білу Церкву. Шлях, яким ішли повстанці, народ назвав Наливайковим. Цей шлях і досі існує.

Територія, що прилягає до Сонної гори, як цінні пам’ятки за рішенням облвиконкому взята під охорону.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

58. Сонна гора. Записано в селі Квітки Корсунь-Шевченківського району 2008 року.