Злочинці з ТЦК і поліції, які коять свавілля, — вороги України, бо працюють на знищення України і на руку рашистам.

Українські легенди

Як виникли Пруси
Легенда Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Чоловік зупинився над річкою і, присівши навпочіпки, зачерпнув пригорщею води. Довго пив, важко переводив подих. Напившись, замислився..

Довгий тяжкий шлях позаду. А куди йти далі? Знову до бузувіра пана в рабство? Ні, цього не буде! На другий день сорокалітній Ярема Прус почав копати собі землянку над самою річкою. Так потекли дні. Інколи втікач на кілька днів залишав своє житло і пускався в мандри. До кінця літа Прус мав уже дві овечки, а на галявині в лісі стояло кілька колод, навколо яких весело дзижчали бджоли.

Навесні засіяв чоловік ділянку гречкою і ячменем. Ловив рибу, збирав у лісі гриби та ягоди. Трохи нижче по течії річки жив старий Богун, який зробив на річці загату. Обоє чоловіків полювали на дичину, якої було сила-силенна.

Якось пізно вночі Ярема Прус почув притишений гомін, чоловічі й жіночі голоси, рідну українську мову. Це були такі ж, як і він, втікачі. Зрадів людям господар землянки. Через кілька хвилин Ярема гостинно пригощав мандрівників бджолиним медом і гречаниками.

Далі селяни не пішли, а залишилися жити з Прусом по сусідству. З’явились нові землянки, а хто й мазанку звів. Річку втікачі на честь Пруса назвали Прусянкою, а її притоки — Молодецька й Чубова. Прусянка впадала в Тясмин. Там, де впадала притока Чубова в Прусянку, було селище Редчине. її жителі виробляли глиняний посуд. Сліди цього — викопні рештки грубих черепків, які знаходять біля хутора Лука.

Поселення редчан було зруйноване кримськими татарами, молодих селян забирали в полон, малих дітей і старих вирізали. Тільки декому вдалося сховатися в лісі. З таких втікачів був Забожан Лаврін, який розповідав, що його жінку забрав татарин, а його самого хотів зв’язати, та йому вдалося вирватися і втекти в ліс. В лісі зустрів таких, як і сам, втікачів. Вони разом шукали нових, закритих від татар місць для нового поселення. Так по річці вони натрапили на Прусову землянку. Залишилися жити поруч з Яремою, бо місце було зручне: навкруги ліс, річка, добра земля.

З часом поселення розросталося, його жителі заселяли все більше місця. Від перших поселенців названі були цілі кутки: Дригина, Забожанівка, Остриківка, Забоївка, Кузубівка, Сиктинівка, Корхове.

Так в 17 сторіччі виникло село, назване на честь Яреми Пруса Прусами. Мальовнича місцевість, річка, ліс — все було благодатним для існування людини.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

106. Як виникли Пруси. Записано в Михайлівці Кам’янського району від Чорниша Михайла Андрійовича 2008 року.