☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські легенди

Як виникло урочище Западне
Легенда Поділля

Сталася ця історія дуже давно. Галузинці було дуже велике село, його підлягали величезні площі землі й жила велика кількість багатих людей. А тому село було поділене на частини.

По цю сторону лісу від села було розміщене село. Там господарювали люди. Тримали худобу, коні, вівці. Якось на Великдень молодий хлопець пас бики. Шматок якогось заліза виднілося з землі. Бик рогами зачепив його, і з-під землі почувся дивний звук. Тоді бик знов вдарив рогами по залізі, але з більшою силою. І тоді почувся дзвін. Юнак розповів цю цікаву історію людям з того містечка. А тоді старі люди розповіли всім таку історію.

До самого села колись текла річка. Вона текла через місто Жмеринку і Вовковинці до Галузинець. На цьому місці, де бик відрив дзвона, було містечко. Люди в ньому жили дружно, господарювали, вирощували хліб і побудували церкву. Але стався великий землетрус. Він зруйнував будівлі, загинуло багато тварин і птиці. Почав відбуватися зсув ґрунтів. Після цього пройшло багато часу. Зробилася западина і містечко з роками пішло під землю, а вода, яка була поблизу села, затопила його. Ось тому урочище називають Западне.

Після того, як дістали дзвона, зібрали схід села і вирішили побудувати велику церкву на місці маленької каплички, яка знаходилася у центрі села. І той дзвін передали на нову церкву. Такого дзвона ніде не було, він був зроблений з якогось чудового матеріалу. Люди розповідають, що дзвонив так, що було чути аж до міста Бару.

Під час війни, коли розбирали церкву, дерев’яний матеріал з неї був переданий під будівництво комори, для збереження зерна, а дзвін забрали на виплавку снарядів.

Пройшло багато років після того. І тепер теж люди з великим бажанням побудували церкву, яка знаходиться на тому місці, що і попередня. А на тому місці, де бик вирив дзвона, знаходиться криничка, яка тепер освячена.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

18. Як виникло урочище Западне. Записано в Галузинцях Деражнянського району від Грищук Валентини Іванівни (1933) 2008 року.