☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські оповідання

Мертва рука
Демонологічна розповідь Гуцульщини

Колись люде рубали ліс і ночували в колибах. Колиби були круглі, а посередині горіла ватра. В такій колибі ночувало поверх двадцять чоловік. Після роботи один молодюк пішов з колиби по воду. І почув, що з другої гори хтось крикнув: «Клей-гов!» А цей звідси обізвався: Га-бов!» Приніс він воду до колиби і говорить до своїх товаришів:

— Там хтось різує дерево вночі.

А серед них був старий дідо. Питається той дідо:

— А як ти знаєш, що хтось різує дерево?

— Бо кричало відти «клей-гов».

— Кілко разів кричало?

— Раз.

— А ти що?

— А я звідси кричав «габов».

— Недобре ти зробив, — сказав дідо, і вони з того діда зачали сміятися.

Ті всі лягають спати, а дідо бере рушницю і йде надвір вартувати. Хоче бачити, що з цего вийде.

О дванадцятій годині ночі приходить опришок і витягає з-за халяви мертву людську руку. Та рука була зовсім висушена. Обійшов він з тою рукою три рази вкруг колиби напроти сонця. І всі люди, що там ночували, замертвіли, завмерли, як мухи. А дідо сидів на смерічці й уважав на все, що той опришок робить. Заходить опришок в колибу, сідає на ковбана і править об ту руку ніж. Витягнув довгий ніж, поклав мертву руку на коліно і править об неї ніж. Виправив ніж, бере першого, що лежав скраю, того, що кричав «габов», за волосся і тягне до ковбана рубати шию. А старий дідо уздрів, що опришок робить, намірився з рушниці і того опришка вбив. Та злазить з тої смереки, іде до колиби і будить тих людей — ніхто не встає. Дідо подумав: «А чого він ходив з мертвою рукою три рази проти сонця? Аби вони повставали, мені треба ходити навкруг колиби три рази за сонцем». Узяв він ту мертву руку і обійшов колибу три рази за сонцем. І тоді всі мертві люде повставали. І говорять оден до другого:

— Ох, — каже, — як ми заспали. А дідо говорить до них:

— Ви би були всі виспалися. Кого-с прикликав, як кричав «габов»? Був би вам усім опришок голови постинав.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

Нижній Березів, Косівського району, Івано-Франківської області 8 листопада 1983 року Від Драгомирецького М. І. (1909 року народження)