☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські оповідання

Про яйце
Демонологічна розповідь Полтавщини

Жила в одному селі баба, і була в неї курка, яка несла чорні яйця. Баба била або спалювала їх, бо із тих яєць народжувалися чортенята. Але одного разу курка залізла в хащі і знесла яйце, а бабуся Галина не помітила його. Через деякий час яйце тріснуло, а з нього вилізло маленьке чортеня, яке побігло до курника і убило всіх курей. Люди не знали, що з ним робити.

А в одного господаря жила курка Муся, яка знесла біле яйце, з якого повинен був народитися Ангел. Люди були впевнені, що Ангел знищить те чортеня. Але господиня ненароком спалила біле яйце, спалила останню надію. Через деякий час чорт виріс і став дуже сильним. Він знищував усю худобу: коней, овець, корів, волів. Люди кожного дня ходили до церкви, молилися Богу, просили допомоги, щоб він захистив їхню худобу від нечисті.

Чорт почав лякати й людей. Одного разу, коли люди поверталися із церкви, то побачили на небі чорта, який летів за ними. Всі кричали:

— Чорт, злий дух, нечисть!

З того часу люди освячували будинки, сараї, худобу. Хотіли позбутись злого чорта. Але він не полишав людські поселення. Одного весняного дня діти гралися на вигоні і помітили, як щось летить. Вони побігли за ним і побачили, як злий чорт улетів у старий колодязь, який був біля старого дуба. Раніше там була кришталева холодна вода, але давно уже колодязь пересох. Налякані діти побігли до своїх хат і розповіли про побачене батькам. Почувши це, дорослі, взявши все що потрапило до рук, побігли до колодязя. Хто біг із граблями, хто з вилами, сокирами, косами та іншими знаряддям.

Добігши до колодязя, всі отетеріли. Вони помітили, що із неба опускається Ангел і промовляє такі слова:

— Не наближайтесь до колодязя.

Всі послухали і відійшли. У цей час із колодязя вискочив чорт, а Ангел підхопив його і поніс у небо. Потім повернувся і приніс звідти ріг. Ангел промовив:

— Хто старійшина вашої громади?

Із натовпу вийшов дід Степан і підійшов до рятівника. А Ангел дав йому ріг і сказав, щоб люди знесли із кожної господи по склянці води і налили у той ріг, потім поклали його у залізну скриню і закопали її глибоко у землю.

З того часу у селі ні відьми, ні чорти не з’являлися.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

12. Про яйце. Записано в селі Малий Бакай Решетилівського району від Долі Параски Кирилівни (1917) 2008 року.