☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські оповідання

Річка Чортомлик
Демонологічна розповідь Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Запорожці були кріпкі, великі зростом, дужі. Не боялися ні ляхів, ні турків, ні самого чорта. Хоча знали, що в наших краях водилися нечисті. Багато лиха зазнали прості селяни від темних сил. Особливо небезпечним місцем вважалися береги річки, яка протікала недалеко від Січі.

Чимало славних імен козацьких пам’ятає народ. Запорожці дуже шанували кошового Івана Сірка. Він був для ворогів страшний і лютий, а для християн — добрий і милостивий. Татари жахалися його, з поля бою тікали, навіть коней залишали зі всім своїм обозом.

Кошовий Сірко перемагав не тільки людей, він перемагав і нечистих. Дізнався Іван Дмитрович, що потерпають селяни від чорта. Жінки бояться ходити за водою, діти не можуть скупатися в прохолодній воді, навіть чоловіки перестали водити худобу на водопій. Вирішив допомогти селянам Іван Сірко.

Декілька днів піджидав нечистого, а той все не з’являвся. Аж одного разу, а було це у спекотний літній день, з’явився чорт і почав купатися. Так захопився, що нічого не помічав навкруги. Сірко підійшов до берега, витягнув пістоля, зарядженого спеціально виготовленими срібними кулями, прицілився і вистрілив влучно. Чорт тільки мликнув догори ногами, коли Сірко поцілив його.

З тих пір і стали називати річку Чортомлик.

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

24. Річка Чортомлик. Записала Галайда Аліна від Галайди Галини Василівни (1943) в с. Олексіївка Нікопольського району 2009 року.