☼ Живіть, здорові і щасливі, із сонечком ласкавим у душі. ☼

Українські оповідання

Успенка чи Успенське
Народне оповідання Кіровоградщини

У Онохреївському районі Кіровоградської області усі знають село Успенка. Це тепер воно так називається, а раніше до війни його називали Успенське. А чого перемінилась його назва, хтозна. Багато старих людей і тепер ще кажуть Успенське. І розказують, що колись, ще за царя і ще раньше, наше село називалося Плахтіївка. У те времня жінки носили не спідниці, а таку старовинну одіж, що називалася плахта. Ото і пішла назва села Плахтіївка.

Розказують, що плахтіївці не слухались панів, не підкорялися їм, і не раз піднімали бунти. Так їх за те і вигнали з села. Куди вони переселились, хтозна. Одні розказують, що молодші та здорові, мабуть, пішли в козаки. А другі поїхали на Кубань, а ті подалися в Сибір, і часть їх розбрелася по різних губерніях.

А сюди, де жили раньше плахтіївці, нагнали людей звідусіль, з других країв, вони і стали тут жити. Церкви в селі зразу не було. Пройшло времня і тоді поставили нову церкву дерев’яну. Одкрили її якраз на праздник Успіня. Тоді і село стало називатися Успенське, замість Плахтіївки. Ця назва продержалась до самої войни з німцями. А вже в повоєнні годи появилася назва Успенка. Як це получилось, розказують по-разному. Є такі балачки, що як село освободила від німців Красна Армія у ноябрі 1943 году, то по радіо з Москви передавали, які населені пункти освободили від німців і назвали село Успенка замість Успенське. Ця назва, кажуть, пройшла по документах і зосталась навсігда офіційною назвою села. Чи так воно було, ніхто в точності не знає.

Кой хто з успенців розмірковує так: „...тоді, у войну, або невдовзі після войни, якомусь начальникові не понравилась назва „Успенське» або він помилився і передав у вищі інстанції інформацію з назвою села „Успенка» і ця назва так і зосталася.

Молоді люди тепер іначе не кажуть, як „Успенка», і в сільраді, і в районі, і скрізь по документах. А од старожилів і січас можна почути, як вони кажуть: „Наше село — Успенське».

Українські народні казки. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. © Опубліковано з дозволу правовласників.

6. Успенка чи Успенське. Записала від Орла Григорія Арсентійовича (1941) у с. Успенка Онуфріївського району Павленко Раїса.