Чесні хлопці

Народне оповідання Поділля

Не дуже багато пройшло часу з того дивного випадку,який стався з трьома сільськими юнаками біля пасіки.

Випасаючи худобу, вони помітили, щось блискуче в траві. Спершу подумали, що то, можливо, бите скло, яке може поранити необачну корову і вирішили забрати його з пасовиська.

Але підійшовши ближче, наткнулися на золоту монету, на якій було викарбувано 1675-1724р. Хлопці занесли монету в сільську раду. Там їм пообіцяли передати знахідку в музей.

Приблизно через місяць, коли ті ж самі хлопці випасали череду, з однією з корів сталася біда. Її нога провалилася в землю на тому місці, де була знайдена монета. Звичайно, хлопці швидко підбігли на допомогу, але корова сама легко витягнула ногу з невеликої ямки. Там хлопці помітили якийсь блиск. При допомозі виламаних палок розрили дивний скарб — горщик з золотими і срібними монетами того ж карбування — «1675-1724р», з обличчям невідомої їм людини.

Як справжні патріоти і чесні люди, хлопці не чекали наступного дня, а відразу віднесли знахідку в сільраду. Звичайно, від посадовців вони отримали велику подяку і надали роботу історикам та нумізматам.

Старі люди цю знахідку пояснюють так: «Декілька століть тому на тому пагорбі, де зараз пасіка, жив один з найбільших власників землі, де тепер розміщене село. Пан Згурський мав у своєму розпорядженні сорок десятин і, можливо, це саме його внесок в історію».

Ще є версія, що це слід від походів Івана Сірка.

Походження та примітки

Джерело: Українські народні казки у 40 книгах.

Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук.

Текст наданий Миколою Зінчуком та опублікований з його дозволу.

5. Чесні хлопці. Записано у Богданівцях Хмельницького району від Козак Марії Василівни (1938) 2008 року.